Przejdź do treści

Statek towarowy Dragon 2 zadokował do ISS. Przywiózł na stację nowe panele słoneczne

img

Do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej został wysłany na rakiecie Falcon 9 statek towarowy Dragon 2 firmy SpaceX. Statek z zaopatrzeniem i nowymi panelami słonecznymi zadokował do orbitalnego kompleksu 5 czerwca.

Rakieta Falcon 9 ze statkiem Dragon 2 misji CRS-22 na szczycie wystartowała 3 czerwca o 19:29 czasu polskiego z kosmodromu Cape Canaveral na Florydzie. Lot na orbitę przebiegł pomyślnie i po 12 minutach od startu statek został wypuszczony przez 2. stopień rakiety.

Dolny stopień rakiety Falcon 9 wykorzystany w tym locie o oznaczeniu B1067 to nowowyprodukowany człon, który poleciał w dopiero pierwszej swojej misji. Ma być on przeznaczony początkowo do załogowych misji: Inspiration4 we wrześniu i Crew-3 w październiku. Stopień po odrzuceniu przez rakietę powrócił na Ziemię i wylądował na barce OCISLY na Oceanie Atlantyckim.


O ładunku

W statku Dragon 2 C209 znalazło się 3,3 t towaru. W niehermetyzowanej sekcji umieszczono ważącą 1380 kg parę paneli słonecznych IROSA. To pierwsze dwa egzemplarze nowych skrzydeł paneli fotowoltaicznych z 6 jakie mają zostać zamontowane na stacji. Nowe panele mają zwiększyć moc dostarczaną do ISS.

W hermetyzowanej kapsule znalazło się 1948 kg towaru, w tym m.in. 920 kg eksperymentów naukowych i 341 kg zaopatrzenia dla załogi. Eksperymenty jakie poleciały na stację to na przykład zestaw dziesięciornic z bakteriami do badania UMAMI polegającego na sprawdzeniu wpływu lotu kosmicznego na interakcje między pożytecznymi mikrobami i ich zwierzęcymi gospodarzami.

Na orbitę poleciał też eksperyment TICTOC badający rozwój korzeni bawełny w warunkach mikrograwitacji. Badanie ma na celu poprawić odporność bawełny i zmniejszyć zużycie wody wykorzystywanej do jej hodowli. Testy rozwoju bawełny w warunkach nieważkości pozwalają wyeliminować wpływ grawitacji i skupić się na innych czynnikach środowiskowych i genach, które wpływają na zdrowie tych roślin.

Europa wysłała w Dragonie eksperyment Pilote porównujący obecnie wykorzystywane metody operacji kamieniami robotycznymi z nowymi technologiami wykorzystującymi wirtualną rzeczywistość i haptykę.

Wśród hermetyzowanego towaru jest też nowy sprzęt na potrzeby działania stacji: reaktor katalityczny dla systemu środowiskowego ISS, awaryjny system zaopatrzenia powietrza dla amerykańskich statków załogowych, sprzęt do rosyjskiego systemu dokowania Kurs czy nowe filtry oczyszczające wodę.

Na pokładzie Cargo Dragona 2 podróżowało też 11 nanosatelitów standardu CubeSat, w tym 10 edukacyjnych satelitów z programu ELaNa zbudowane przez amerykańskie uczelnie i szkoły średnie. Zostaną one wypuszczone z pokładu ISS.


Podsumowanie

Jest to druga misja towarowa wykonywana przez SpaceX w ramach kontraktu komercyjnego CRS2 z agencją NASA. Po raz pierwszy od listopada 2020 r. w misji wykorzystany został nowy egzemplarz dolnego stopnia rakiety Falcon 9.

Statek Dragon 2 wykorzystywany w tym locie jest również nowy i to drugi towarowy egzemplarz nowej generacji statku Dragon, który został wyprodukowany na potrzeby misji zaopatrzeniowych do ISS.

Na świecie był to 48. udany start rakiety orbitalnej w 2021 r. i 17. start w tym roku rakiety Falcon 9 firmy SpaceX.
 

Więcej informacji:

Na podstawie: NASA/NSF/SpaceX

Opracował: Rafał Grabiański
 

 

Na zdjęciu: Rakieta Falcon 9 startująca z misją CRS-22. Źródło: NASA.

Reklama