Przejdź do treści

Statek towarowy Progress MS-08 w drodze do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej

img

Rosyjska rakieta Sojuz 2.1a po odwołanym locie w niedzielę, wystartowała w końcu dwa dni później 13 lutego, by wynieść w drogę do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej 3 tony zaopatrzenia w statku towarowym Progress MS-08.

Rakieta uruchomiła swoje silniki na stanowisku w kosmodromie Bajkonur o 9:13 czasu polskiego we wtorek. Lot przebiegał poprawnie i już po około 9 minutach statek odseparował się od górnego stopnia rakiety. Niestety z powodu anulowanego niedzielnego podejścia, Progress nie mógł polecieć do stacji po nowo testowanej trajektorii, trwającej jedynie 2 orbity. Dotarcie do orbitalnego kompleksu zajmie więc kapsule dwa dni, a cumowanie odbędzie się w czwartek o 11:43 polskiego czasu.

Na pokład Progressa zabrano 1390 kg sprzętu konserwacyjnego i naukowego, jedzenia oraz zaopatrzenia dla załogi, 890 kg paliwa dla manewrów stacji, 420 kg wody, 24 kg skompresowanego powietrza oraz 22 kg skompresowanego tlenu.

Spośród zabranych przez statek eksperymentów można wymienić pakiet antenowy do śledzenia ruchu zwierząt na lądzie oraz eksperymentalne radiatory, które testować będą nowe systemy kontroli termicznej dla przyszłych statków kosmicznych.

Źródło: NASA/SFN

Więcej informacji:

Na zdjęciu: Rakieta Sojuz 2.1a startująca z kosmodromu Bajkonur w Kazachstanie ze statkiem zaopatrzeniowym Progress MS-08. Źródło: Roskosmos.

Reklama