Przejdź do treści

Statek towarowy Progress MS-14 wysłany do ISS

img

Z kosmodromu Bajkonur w Kazachstanie, w nocy z piątku na sobotę, wystartowała rakieta Sojuz 2.1a ze statkiem towarowym Progress MS-14. Ponad 3 godziny później statek zadokował do portu na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

Start został przeprowadzony ze stanowiska 31/6 na bajkonurskim kosmodromie. Rakieta wzniosła się w powietrze 25 kwietnia o 3:51 czasu polskiego. Lot przebiegł sprawnie i po 8 minutach i 46 sekundach górny stopień rakiety wypuścił statek na wstępnej orbicie.


Skrót ze startu. Źródło: Roskosmos.

Lot był przeprowadzany po bardzo szybkiej trajektorii. Tylko dwie orbity wokół Ziemi zajęło statkowi „dogonienie” stacji i wykonanie manewru dokowania. Progress MS-14 został przytwierdzony do tylnego portu modułu Zwiezda o 7:12 czasu polskiego, zaledwie 3 godziny i 20 minut po starcie.

Statek Progress MS-14 przywiózł na stację ponad 2,5 t towaru. Na pokładzie zmieściło się 700 kg paliwa i gazów do systemów stacji, 1350 kg suchego zaopatrzenia, w tym jedzenia, sprzętu konserwacyjnego, rzeczy dla załogi i eksperymentów naukowych, 429 kg wody i 46 kg powietrza do systemów podtrzymywania życia.

Progress MS-14 pozostanie zadokowany do stacji do grudnia 2020 r. Obecnie do ISS przytwierdzone są cztery statki: wysłany dziś Progress MS-14, statek załogowy Sojuz MS-16, Progress MS-13 i Cygnus NG-13.

Był to pierwszy rosyjski lot towarowy w tym roku, ale już druga misja do ISS, przeprowadzona w kwietniu. 9 kwietnia ten sam typ rakiety (Sojuz 2.1a) wyniósł do ISS statek Sojuz MS-16 z trzyosobową załogą.

Rakieta wykorzystana w tym locie zaopatrzeniowym miała specjalne malowanie, upamiętniające 75. rocznicę zakończenia II Wojny Światowej. Rosjanie 9 maja obchodzą Dzień Zwycięstwa. Z tej okazji rakiecie nadano też nazwę „Rakieta Zwycięstwa”.

 

Na podstawie: NASA/Roskosmos/NSF

Opracował: Rafał Grabiański

Więcej informacji:

 

Na zdjęciu: Rakieta Sojuz 2.1a ze statkiem Progress MS-14 na szczycie, przygotowywana do lotu. Źródło: Roskosmos.

Reklama