Przejdź do treści

Sto tysięcy subskrypcji Astronarium na YouTube

Sto tysięcy subskrypcji Astronarium na YouTube

22 października liczba subskrypcji kanału Astronarium na YouTube przekroczyła 100 tysięcy. Dodatkowo, jeden z odcinków osiągnął niedawno milion odsłon na tej platformie. Astronarium to cykl popularnonaukowych programów o astronomii i kosmosie, którego Polskie Towarzystwo Astronomiczne jest współproducentem.

Popularnonaukowy program Astronarium ma coraz więcej widzów. O ile ta telewizyjna produkcja odnotowywała już milionową publiczność widzów dla poszczególnych odcinków (skumulowany zasięg widowni dla premiery i powtórek danego odcinka), to w przypadku serwisu YouTube milion widzów dla pojedynczego odcinka został przekroczony po raz pierwszy.

Nastąpiło to 4 października 2020 r. dla odcinka nr 18, zatytułowanego „Odległości we Wszechświecie”. Aktualnie licznik wskazuje już ponad 1,1 mln wyświetleń dla tego epizodu. Natomiast całkowita liczba wyświetleń wszystkich materiałów, zawartych na kanale Astronarium na YouTube, zbliża się do 20 milionów (aktualnie jest to 18,9 mln).

Rośnie też grono fanów Astronarium w internecie, bowiem 22 października 2020 r. liczba subskrypcji kanału w serwisie YouTube przekroczyła 100 tysięcy. Adres kanału to www.youtube.com/AstronariumPL.

Można żartobliwie użyć takiego porównania: 100 km, czyli 100 000 metrów, to umowna granica przestrzeni kosmicznej, tzw. Linia Kármána. Astronarium osiągnęło 100 tysięcy subskrybentów, czyli jakby przekroczyło taką youtube'ową granicę kosmosu. Serwis YouTube przyznaje twórcom kanałów, które to osiągnęły, własną nagrodę o nazwie Silver Creator Award – mówi jeden z autorów programu – dr hab. Maciej Mikołajewski, wiceprezes Polskiego Towarzystwa Astronomicznego.

Astronarium powstaje jako program telewizyjny, ale wszystkie odcinki po premierze w TVP zamieszczane są także w serwisie YouTube. Dzięki temu, program dociera także do odbiorców, którzy wcale lub bardzo niewiele korzystają z telewizji, co dotyczy szczególnie młodego pokolenia.

Program Astronarium opowiada o tajemnicach Wszechświata i naukowcach, którzy je zgłębiają. Każdy odcinek poświęcony jest wybranemu zagadnieniu, a opowiadają o nim osoby, które na co dzień zajmują się badaniami związanymi z takim tematem. Do tej pory w programie wystąpiło już ponad 300 naukowców, inżynierów i innych specjalistów z Polski oraz spoza naszego kraju, pracujących w około 130 placówkach naukowo-technicznych.

Producentami Astronarium są wspólnie Polskie Towarzystwo Astronomiczne (PTA) oraz Telewizja Polska (TVP). Nagrania prowadzi ekipa z TVP Bydgoszcz. Finansowanie produkcji zapewnia Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego w ramach środków grantowych na działalność upowszechniającą naukę.

Redakcja programu otrzymała nagrodę Popularyzator Nauki 2017 w kategorii „media”, w ramach konkursu organizowanego przez Polską Agencję Prasową oraz Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Na youtube'owym kanale Astronarium można też znaleźć dodatkową serię dokumentalną pt. „Astronomia niepodległa”, opowiadającą o historii polskich ośrodków astronomicznych i kosmicznych, od odzyskania niepodległości przez Polskę w 1918 r. Natomiast w okresie wiosennym, w trakcie ograniczeń związanych z pandemią COVID-19, kanał Astronarium udostępnił miejsce dla cyklu prelekcji astronomicznych pt. „Astronomia w Twoim domu”, zorganizowanych przez PTA.

Więcej informacji:

 

(jest to treść komunikatu prasowego PTA)

 

Na ilustracji:

Kanał Astronarium na YouTube przekroczył 100 tysięcy subskrypcji (www.youtube.com/AstronariumPL). Źródło: Astronarium.

Reklama