Przejdź do treści

Strzelanie laserem do satelitów w czasie „Nocy w Borówcu"

Stacja laserowa w Borówcu

W Obserwatorium Astrogeodynamicznym Centrum Badań Kosmicznych PAN w Borówcu pod Poznaniem znajduje się stacja laserowa. CBK PAN zaprasza do licytowania „Nocy w Borówcu”, w trakcie której będzie można zwiedzić stację, poznać jej tajniki, ale przede wszystkim będzie można postrzelać... laserem do satelitów!

Jedno z najbardziej unikatowych miejsc na naukowej mapie Polski, czyli Obserwatorium Astrogeodynamiczne w Borówcu pod Poznaniem jest częścią Centrum Badań Kosmicznych PAN.

Do obserwatorium należy stacja laserowa. Jest to jedyna placówka naukowa w Polsce, która prowadzi regularne pomiary laserowe satelitów oraz śmieci kosmicznych. Wyniki takich pomiarów wykorzystywane są m. in. do wyznaczania orbit różnych satelitów oraz obiektów typu śmieć kosmiczny, pozycji i prędkości stacji naziemnych, współczynników pola grawitacyjnego Ziemi i ich zmian w czasie, czy wyznaczania parametrów ruchu obrotowego Ziemi.

CBK PAN zaprasza wszystkich chętnych do licytowania „Nocy w Borówcu”, w trakcie której będzie można zwiedzić stację, poznać jej tajniki, ale przede wszystkim będzie można… POSTRZELAĆ LASEREM DO SATELITÓW!!!!

Cała kwota z licytacji zostanie przekazana na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.  
 

Źródło: CBK PAN

Oprac. Paweł Z. Grochowalski

Reklama