Przejdź do treści

Studenci AGH zajmują 2 miejsce w Indian Rover Challenge 2019

AGH Space Systems w Manipalu w Indiach

Między 9-12 stycznia 2019 w Manipalu w Indiach odbyła się druga azjatycka edycja zawodów łazików marsjańskich pt. Indian Rover Challenge 2019. Drugie miejsce zdobyła polska drużyna AGH Space Systems.

Indian Rover Challenge (IRC) to azjatycka edycja znanych w Polsce zawodów łazików marsjańskich. Odbywają się one w Indiach od roku 2018. To jedyny konkurs tego typu w regionie Azji i Pacyfiku.

W zawodach IRC 2019 wzięło udział 35 drużyn z czterech krajów (w tym 2 z Polski), z czego tylko dziesięciu zespołom udało się dotrzeć do finału w Manipalu. W edycji IRC 2019 zwyciężyła drużyna Team Anveshak z Indian Institute Of Technology z Madrasu. Według organizatorów było to zasłużone zwycięstwo. Drugie miejsce przypadło AGH Space Systems z Polski, natomiast 3. IUT Mars Rover z Bangladeszu.

Wyróżnienie od organizatorów IRC otrzymał zespół University of Warsaw Rover Team za ducha rywalizacji pomimo niefortunnych sytuacji, które dotknęły zespół oraz zainspirowanie wszystkich zawodników uczestniczących w IRC. Ich jednodniowy łazik był główną atrakcją tych zawodów. Dzięki pomocy zespołu University of Warsaw Rover Team, który poratował zespół AGH Space Systems częściami zapasowymi, polska drużyna mogła zająć dobre drugie miejsce.

Drużyna AGH Space Systems miała najwyższy wynik w Equipment Servicing Task oraz bardzo dobry występ w Science Task. Był to najbardziej udany start w trzyletniej karierze zespołu łazikowego z Krakowa w Rover Challenge Series!

Skład zwycięskiego zespołu: Przemek Walczyk, Weronika Mrozińska, Jakub Pegza, Kasia Gajewska, Daniel Bula, Maciek Kurcius, Krzysztof Chutkiewicz, Marek Kalemba, Michał Krupa, Patryk Jarosz, Kamil Machoń, Maciej Kleszcz i Maciej Kotecki.  

Wyjazd zespołu AGH Space Systems na zawody był możliwy dzięki wsparciu Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie (w tym Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Robotyki AGH) i Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz sponsorów w postaci firm prywatnych.

Zawody Indian Rover Challenge są częścią Rover Challenge Series czyli ligi najbardziej prestiżowych zawodów robotycznych na świecie prowadzonej przez Mars Society. W skład Rover Challenge Series wchodzą także European Rover Challenge, University Rover Challenge, Canadian International Rover Challenge oraz UK Rover Challenge.

Paweł Z. Grochowalski

Źródło:  AGH Space System, IRC

Reklama