Przejdź do treści

Studenci Politechniki Wrocławskiej w półfinale Mars Colony Prize Competition

Przykładowy projekt kolonii marsjańskiej

Dwadzieścia pięć zespołów całego świata zakwalifikowało się do półfinału konkursu "Mars Colony Prize Competition" organizowanego przez Mars Society, w którym zadaniem było zaprojektowane bazy marsjańskiej dla tysiąca osób. W tym gronie znajdują się aż dwie grupy studentów z Polski, obie z Politechniki Wrocławskiej.

W konkursie wzięło udział 100 drużyn z całego świata. Zgłoszone do konkursu projekty zostały podzielone na pięć grup po 20 zespołów. Do każdej z nich przyporządkowano dwóch sędziów, którzy analizowali zaproponowane rozwiązania. Półfinaliści to najlepsze zespoły z każdej z tych grup.

Wśród półfinalistów znalazły się  zespoły z USA (16), Polski (2), Finlandii (1), Francji (1), i Izraela (1), Japonii (1), Szwajcarii (1), Szwecji (1) i Wielkiej Brytanii (1). Wszystkie zostaną zaproszone do przygotowania opisów swoich projektów, które będą opublikowane w książce „Mars Colonies: Plans for Settling The Red Planet” („Marsjańskie kolonie: Plany zasiedlenia Czerwonej Planety”).

Zakwalifikowanym do półfinału projektom przyjrzą się już wszyscy sędziowie, by razem wybrać od ośmiu do dziesięciu finalistów konkursu. Zostaną oni zaproszeni Zaproszą na Mars Society Convention organizowany w październiku na Uniwersytecie Południowej Kalifornii. Tam projektanci kolonii będą mieli okazję do osobistego zaprezentowania swoich rozwiązań i udzielenia odpowiedzi na pytania jurorów. Najlepsi zostaną nagrodzeni nagrodą 10 tys. dolarów. Za drugie miejsce w konkursie przewidziano 5 tys. dolarów, natomiast za trzecie 2,5 tys. dolarów.

Samowystarczalna kolonia żyjąca z eksportu i turystyki

Uczestnicy Mars Colony Prize Competition musieli stworzyć projekt samowystarczalnej kolonii marsjańskiej dla tysiąca osób. Powinna ona importować jak najmniej towarów z Ziemi, a jednocześnie produkować towary na eksport, by mieć się z czego utrzymywać. Zgodnie z założeniami konkursu kolonia sama ma wytwarzać jedzenie dla swoich mieszkańców, podobnie jak i materiały budowlane potrzebne do jej stopniowego rozbudowywania się. Samowystarczalność oznacza także, że w bazie trwa nieustanna produkcja m.in. energii, ubrań, pojazdów, maszyn i wielu produktów codziennego użytku – jak w typowym ziemskim mieście.

Projektanci musieli wziąć pod uwagę wiele ograniczeń wynikających z warunków panujących na Czerwonej Planecie – jak choćby mniejszą żyzność marsjańskiej gleby w porównaniu do ziemskiej czy wahania temperatur od minus 140 st. C. do nawet plus 30. W codziennym funkcjonowaniu mieszkańcom kolonii mają jednak pomagać roboty i sztuczna inteligencja.

Za swoje opracowania uczestnicy konkursu mogli zdobyć sto punktów. Najwięcej (40) za projekt techniczny i opis, jakie systemy zostaną wykorzystane w kolonii i jak będą działały. 30 punktów to pula za kwestie związane z ekonomią i samowystarczalnością bazy. Po 10 punktów Mars Society przyznawał za rozwiązania dotyczące zagadnień społecznych i kulturalnych, politycznych i organizacyjnych oraz za estetykę kolonii – która jest ważna m.in. dlatego, że kolonia ma zarabiać także na ziemskich turystach. Organizator postawił przed projektantami bardzo konkretne pytania – m.in. jak powinno wyglądać marsjańskie społeczeństwo? W jaki sposób – biorąc pod uwagę „świeży start” życia na Marsie – może być ono lepsze od życia na Ziemi? Czy też: w jaki sposób kolonia ma sobą zarządzać? Na wszystkie te pytania i techniczne wyzwania uczestnicy konkursu mieli odpowiedzieć projektami opisanymi na zaledwie 20 stronach.

Dwa zespoły z Polski

Wśród 25 półfinalistów konkursu są aż dwa zespoły z Polski i oba reprezentują Politechnikę Wrocławską. Szansę na finał mają projekty: „Ideacity” – nad którym pracowali studenci Justyna Pelc, Beata Suścicka, Magdalena Kubajewska, Piotr Torchała i Andrzej Reinke – oraz „Twardowsky”, będący efektem współpracy studentów i doktorantów skupionych wokół inicjatywy badawczej Space is More i Projektu Scorpio z pomocą kilku członków z Koła Naukowego MOS i inicjatywy LabDigiFab.

„Twardowsky’iego” został opracowany przez Joannę Kuźmę, Natalie Ćwilichowską, Katarzynę Lis, Sławka Malkowskiego, Dariusza Szczotkowskiego, Szymona Łoja, Oresta Savystskyiego, Dominika Liskiewicza, Wojciecha Fikusa, Jakuba Nalewaja, Annę Jurgę, Leszka Orzechowskiego, Bartosza Drozda, Pawła Górniaka, Krzysztofa Ratajczaka, Pawła Piszko, Macieja Pioruna, Amande Solaniuk i Annę Wójcik.

O projekcie bazy marsjańskiej „Twardowsky” pisaliśmy tutaj.

Lista wszystkich półfinalistów znajduje się na stronie organizatora konkursu – Mars Society.

 

Źródło: Politechnika Wrocławska

Reklama