Przejdź do treści

Studenci z AGH badają wpływ promieniowania kosmicznego na komórki nowotworowe

NASA - High-Altitude Balloon Program

Zespół AGH Space Systems wypuścił do stratosfery balon z komórkami nowotworowymi na pokładzie. Celem eksperymentu studentów Akademii Górniczo-Hutniczej było zbadanie wpływu promieniowania kosmicznego na komórki rakowe. Lot odbył się w ramach konkursu Global Space Balloon Challenge 2020.

W tegorocznej edycji zawodów koło naukowe AGH Space Systems podjęło się sprawdzenia i opisania wpływu promieniowania kosmicznego na komórki nowotworowe, ze szczególnym uwzględnieniem ich zdolności do rozmnażania. Cały eksperyment został przeprowadzony z pomocą ich autorskich urządzeń, m.in. usprawnionej wersji licznika Geigera. Na pokładzie gondoli wypuszczonej do stratosfery znalazły się urządzenia zbierające dane lotu (m.in. trasę, maksymalną wysokość, prędkość, przyspieszenie), a także mierzące warunki pogodowe, takie jak temperatura. Co więcej, na pokładzie znalazły się również autorskie systemy lokalizacji gondoli oraz aparat wraz z urządzeniem przesyłającym na bieżąco obrazy ze stratosfery.

Balon studentów AGH rozpoczął swój około dwugodzinny lot na Pustyni Błędowskiej, a wylądował w okolicy Dobczyc – 60 kilometrów od miejsca startu. Zdjęcia z pokładu gondoli zostały odebrane najdalej w Polsce przez krótkofalowców z Łodzi i okolic Warszawy. Stratostat wzbił się na wysokość ok. 26 km, gdzie jego powłoka pękła, a gondola na spadochronie powróciła na Ziemię.

Wyniki eksperymentu na komórkach nowotworowych poznamy za około 10 dni. Tego typu badania możliwe były dzięki współpracy z naukowcami z Katedry Biochemii i Neurobiologii Wydziału Inżynierii Materiałowej i Ceramiki AGH. Inspirację dla studentów z AGH Space Systems stanowił niedawny projekt doktora Joshui Chou i jego zespołu z University of Technology Sydney, w którym badał on oddziaływanie mikrograwitacji na komórki rakowe. W wyniku eksperymentu zespołu z Australii 80% badanych komórek nowotworowych przestało się ze sobą komunikować, a to z kolei bardzo obiecujący kierunek rozwoju medycyny.

Studenci z AGH już po raz czwarty wzięli udział w międzynarodowym konkursie lotów balonem stratosferycznym Global Space Balloon Challenge. W ubiegłym roku zespół zajął w nim drugie miejsce w kategorii Best Educational Initiative. Wówczas eksperyment polegał na zbadaniu wpływu warunków kosmicznych na pszczoły miodne.

Źródło: AGH

Reklama