Przejdź do treści

Suborbitalna rakieta Perun na testach w Ustce

Rakieta Perun w Ustce

Pod koniec lutego 2023 r. na Centralnym Poligonie Sił Powietrznych w Ustce gdyńska firma SpaceForest przećwiczyła procedury przedstartowe rakiety Perun. To ostatni sprawdzian przed pierwszym lotem przygotowawczym o niższym pułapie, który planowany jest już na wiosnę.

Pod koniec lutego zespół SpaceForest z Gdyni pojechał na Centralny Poligon Sił Powietrznych (CPSP) w Ustce, gdzie przećwiczył procedury przedstartowe rakiety Perun. W terenie przetestowano przygotowanie stanowiska startowego, operowanie wyrzutnią, łączność ze stacją naziemną RASEL oraz tankowanie rakiety. Wszystkie wymienione próby wyszły pozytywnie.

Pierwszy lot przygotowawczy o niższym pułapie firma planuje odbyć już tej wiosny. Jego celem będzie przetestowanie współpracy wszystkich systemów i sprawdzenie procedur bezpieczeństwa, z próbą podjęcia rakiety z wód należących do poligonu w Ustce. We wiosennym locie testowym zostanie użyty silnik hybrydowy SF1000.

Aktualnie SpaceForest oczekuje na konieczne pozwolenia i dopracowuje ostatnie szczegóły.

Rakieta Perun (imię związane ze słowiańskim bogiem grzmotów i piorunów – przyp. red.) ma 11,5 metra wysokości, waży niespełna tonę i będzie mogła wynieść 50-kilogramowy ładunek na wysokość 150 km, czyli już poza linię Kármána. Ma wynosić w kosmos mini satelity.

Perun odbył dziewiczy lot na poligonie w Drawsku Pomorskim 25 stycznia 2020 r. Rakieta 15 sekund od startu osiągnęła barierę dźwięku. Osiągnęła wysokość ok. 10 km. Użyto wtedy silnika hybrydowego SF200 o ciągu 16 kN.

Sterowana i odzyskiwana rakieta suborbitalna Perun budowana jest w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój od 2018 roku. Została pomyślana jako rakieta wielokrotnego użytku, której komponenty opadną na ziemię na sterowanych spadochronach. A następnie mają ponownie polecieć w kosmos, aż do pięciu lotów.

Projekt „Suborbital Inexpensive Rocket” w ramach działania 1.1 „Projekty B+R przedsiębiorstw” Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014-2020 jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

Źródło: SpaceForest

Oprac. Paweł Z. Grochowalski

Reklama