Przejdź do treści

Sukces KN Inżynierii Kosmicznej Politechniki Rzeszowskiej

Studenci Poltechniki Rzeszowskiej

Studenci z Koła Naukowego Inżynierii Kosmicznej Politechniki Rzeszowskiej zajęli pierwsze miejsce w międzynarodowym konkursie Space Challenge: Designing the Future of Space Exploration. Organizatorem konkursu był Duński Hub Additive Manufacturing (AM Hub) we współpracy z duńskim programem studenckim Cubesat (DISCO), Duńskim Stowarzyszeniem Studentów na rzecz Rakiet (DanSTAR) oraz Duńskim Instytutem Technologicznym.

Konkurs Space Challenge: Designing the Future of Space Exploration, w którym uczestniczyły zespoły z całej Europy, polegał na stworzeniu modelu ramy mikrosatelity typu CubeSat możliwej do wykonania w technologii druku 3D w metalu. Rama ta miała być także zgodna ze standardem wytwarzania takich satelitów. Organizatorzy zachęcali do integracji różnych systemów takiego satelity i kreatywnego wykorzystania możliwości, jakie dają technologie addytywne.

Technologie addytywne (inaczej przyrostowe) polega na stopniowym dodawaniu i jednoczesnym łączeniu warstw materiału. Termin odnosi się m.in. do wszystkich technologii druku 3D.

Konkurs był podzielony na dwa etapy. Pierwszy odbył się we wrześniu, a polegał na stworzeniu wstępnego modelu ramy i przesłaniu projektu do weryfikacji jurorów. Jury Konkursu wybrało pięć najlepszych konstrukcji, wśród których znalazł się projekt ramy opracowany przez studentów Koła Naukowego Inżynierii Kosmicznej.  

Rama mikrosatelity

Ilustracja: Rama mikrosatelity typu CubeSat zaprojektowana przez studentów Politechniki Rzeszowskiej

Finał konkursu miał miejsce 24 października podczas konferencji naukowej Danish AM Summit 2024. Rama autorstwa studentów Politechniki Rzeszowskiej została wydrukowana w technologii SLS z proszku nylonowego i zaprezentowana na konferencji. Studenci przedstawili wizję jej rozwoju, podkreślili kreatywne wykorzystanie druku 3D w tej konstrukcji, a jurorzy mogli obejrzeć wstępne fizyczne modele ramy.

Główną nagrodą w konkursie jest udział w misji kosmicznej wraz z kołem naukowym DISCO. Studenci z Politechniki Rzeszowskiej będą odpowiedzialni za dopracowanie ramy i dopasowanie jej do pozostałych podsystemów takiego satelity.

Koła Naukowe Inżynierii Kosmicznej działa na Wydziale Budowy Maszyn i Lotnictwa Politechniki Rzeszowskiej.

Źródło: Politechnika Rzeszowska

Opracowanie: Paweł Z. Grochowalski

Reklama