Przejdź do treści

Polecamy na prezent

Sukcesy SKA w 2024 roku

SKA podsumowuje rok 2024

Studenckie Koło Astronautyczne Politechniki Warszawskiej podsumowało na swym profilu na Facebooku osiągnięcia swoich członków w 2024 roku. Wśród nich znajdują się m.in. testy nowej rakiety Twardowsky-2, zajęcie trzeciego miejsca na zawodach łazików marsjańskich w Turcji czy otrzymanie wyróżnienia w kategorii Koło Naukowe Roku w konkursie StRuNa.

Studenckie Koło Astronautyczne (SKA) działa przy Wydziale Mechanicznym, Energetyki i Lotnictwa Politechniki Warszawskiej od 1996 roku i jest największym kołem naukowym na uczelni. Składa się z trzech sekcji: balonowej, robotycznej i rakietowej. Jest także nieformalna sekcja satelitarna, która zbudowała satelity studenckie PW-Sat i PW-Sat 2, zaś aktualnie pracuje nad satelitą PW-Sat3.

SEKCJA BALONOWA

W roku 2024 Sekcja Balonowa SKA z sukcesem zakończyła projekt CURiE on BEXUS, mającym sprawdzić wpływ promieniowania UV i warunków kosmicznych na utwardzanie materiałów kompozytowych oraz zbadać wpływ promieniowania kosmicznego na degradację paneli słonecznych. CURiE został wystrzelony na pokładzie balonu stratosferycznego w ramach międzynarodowego programu REXUS/BEXUS.

Na tegorocznym Selection Workshop wybrany został również projekt EVE CURiE, który jest kontynuacją udanego eksperymentu CURIE.

W tym roku odbył się także pierwszy lot balonu stratosferycznego z gondolą CanSat Launcher, która na pokład zabrała ładunki zbudowane przez licealistów. CanSat Launcher to gondola o charakterze małego balonu stratosferycznego, która może pomieścić do ośmiu CanSatów i wynieść je na wysokość do 30 kilometrów. Są one wypuszczane niezależnie, co oznacza, że każdy satelita może zostać uwolniony na dowolnej wysokości podczas lotu – w przeciwieństwie do rakiety, która wypuszcza wszystkie CanSaty jednocześnie. Dodatkową zaletą używania tej platformy jest łatwość jej ponownego wykorzystania – wystarczy naładować ogniwa zasilające, napełnić nowy balon helem i gondola jest gotowa do kolejnego startu.

SEKCJA ROBOTYCZNA

Sekcja Robotyczna SKA była w tym roku bardzo aktywna. Najważniejszym osiągnięciem było zajęcie trzeciego miejsca w klasyfikacji generalnej i zdobycie aż trzech nagród specjalnych podczas Anatolian Rover Challenge w Turcji przez łazik Sirius 2. 

Robotycy mieli także okazję reprezentować Koło na zawodach European Rover Challenge (dziesiąte miejsce) oraz w programie „Halo tu Polsat”, gdzie podobno wypadli znakomicie. Dodatkowo sekcja obchodziła dziesiąte urodziny mini-łazika Gaja, którego często można spotkać na licznych piknikach z udziałem Sekcji Robotycznej.  

SEKCJA RAKIETOWA

Także członkowie Sekcji Rakietowej mieli w tym roku sporo pracy. Przeprowadzili dwa testy lotne rakiety sterowanej FOK oraz intensywnie rozwijali projekt stanowiska testowego Hefajstos, na którym udało się przeprowadzić test statyczny silnika, a także konstrukcję nowej rakiety Twardowsky 2.

PW-SAT3

Zespołowi satelity PW-Sat3 udało się zintegrować model strukturalno-termiczny napędu warm-gas oraz przeprowadzić jego pierwsze testy ciśnieniowe. Jego członkowie wzięli ponadto udział w warsztatach CubeSat Concurrent Engineering Workshop 2024 organizowanych przez ESA Academy.

StRuNa

Koło wzięło również udział w gali finałowej konkursu Studenckiego Ruchu Naukowego (StRuNa), gdzie otrzymało wyróżnienie w kategorii Koło Naukowe Roku!

Źródło: SKA

Opracowanie: Paweł Z. Grochowalski

Reklama