Przejdź do treści

Super Diament Wrocławia dla Justyny Pelc za osiągnięcia naukowe w sektorze kosmicznym

Justyna Pelc - Super Diament Wrocławia

Justyna Pelc czyli „dziewczyna nie z tej Ziemi” odebrała 1 lipca 2022 roku nagrodę Super Diament Wrocławia z rąk prezydenta miasta Jacka Sutryka za osiągnięcia naukowe w sektorze kosmicznym. Wyróżnienie przyznawane jest wybitnym osobom ze świata przemysłu, ochrony zdrowia, nauki, sztuki i kultury.

Super Diament Wrocławia to nagroda Wrocławskiej Księgi Pamięci. Ma na celu upamiętnianie osób zasłużonych dla miasta Wrocławia na różnych polach działalności: w przemyśle, ochronie zdrowia, nauce, sztuce i kulturze. To już 47. edycja tej nagrody.

Ostatnie kilka lat to nieustanne pasmo sukcesów Justyny Pelc – „dziewczyny nie z tej Ziemi". Laureatka nagrody Super Diament Wrocławia jest rodowitą wrocławianką, absolwentką dwóch kierunków na studiach inżynierskich (automatyki i robotyki oraz zarządzania i inżynierii produkcji) na Politechnice Wrocławskiej oraz studiów magisterskich z zarządzania na tej samej uczelni, ze specjalnością: zachowania i decyzje menedżerskie.

W czasie studiów była wiceprezeską koła naukowego Off-Road, które zajmuje się budową łazików marsjańskich (kierowała projektem lądownika marsjańskiego, który zajął drugie miejsce w konkursie Red Eagle w USA) i liderką grupy Innspace, która może pochwalić się m.in. nagrodą ESA Grand Prix w konkursie Student Aerospace Challenge we Francji.

Aktualnie dalej lideruje grupie Innspace, jest członkinią Advisory Board w Mars Society South Asia oraz Zarządu Polskiego Towarzystwa Astrobiologicznego, a także byłą już członkinią Rady Studentów przy Prezesie Polskiej Agencji Kosmicznej (PAK). Do tego jest polską ambasadorką Space Generation Advisory Council oraz uczestniczyła w najdłuższej w Polsce, sześciotygodniowej analogowej misji kosmicznej badającej wpływ diety i światła na ludzki organizm.

Justyna Pelc z zespołem Innspace

Ilustracja: Justyna Pelc z zespołem Innspace

Ma ogromne doświadczenie w popularyzacji wiedzy o kosmosie, z wielką pasją opowiada o planach jego eksploracji i o technologiach kosmicznych. Organizowała m.in. dwie edycje Space Day, a także przemawiała i prowadziła warsztaty w ramach TedX Politechnika Wrocławska, a także wydarzeń takich jak Noc Innowacji, SpaceHub, Dolnośląskie Dni Innowacji, HerStory czy Zestaw Kryzysowy: Kierunek Mars. Ponadto jest współautorką dziesięciu publikacji naukowych o tematyce kosmicznej, głównie związanych z eksploracją Marsa.

W ostatnim dwóch latach Justyna Pelc otrzymywała liczne wyróżnienia i nagrody – m.in.

Źródło: Justyna Pelc, Politechnika Wrocławska, Miasto Wrocław, Innspace

Opracowanie: Paweł Z. Grochowalski

Reklama