Przejdź do treści

Symetria - program łączący sztukę z fizyką i astronomią

Program “Symetria” (ang. Symmetry) został uruchomiony w celu wspierania wymiany doświadczeń i poglądów pomiędzy artystami i interdyscyplinarnymi naukowcami pracującymi/mieszkających w Chile i Szwajcarii. Łączy on sztukę z fizyką i astronomią w trzech być może najbardziej fascynujących ośrodkach naukowych na świecie: Wielkim Zderzaczu Hadronów w CERN (Genewa) i obserwatoriach astronomicznych w Chile (ALMA) i Cerro Paranal (VLT).

W ramach Symetrii po jednym wybranym artyście z Chile i Szwajcarii dostanie zaproszenie do czasowego zamieszkania w drugim z tych krajów. Doświadczenie to ma na celu lepsze poznanie się, zaproszenie do dialogu i wymianę poglądów między artystami a społecznością fizyków i inżynierów. To także szansa na całkiem nowego rodzaju zagłębienie się w wyzwania współczesnej nauki i zaawansowane technologie, którymi bada się dziś i obserwuje naturę - także w ujęciu humanistycznym.

W tej pierwszej edycji programu po ośmiu artystów z każdego kraju zaproszono do przedstawienia swoich dokonań. Zostały one następnie ocenione przez specjalną komisję. Wybrani w tym roku, pierwsi kandydaci do wymiany to Nicole L'Huillier (młoda, multidyscyplinarna artystka zainteresowana m. in. architekturą, nauka, muzyką i sztukami wizualnymi) z Chile i Alan Bogana (malarz, grafik komputerowy, twórca instalacji artystycznych) ze Szwajcarii. Ogłoszenie wybranych artystów odbyło się podczas 4. Spotkania Sztuki, Nauki i Kultury Cyfrowej w Muzeum Sztuk Wizualnych (MAVI) w Santiago w Chile.

Wybrani artyści odwiedzą odległy i dziki płaskowyż Chajnantor w północnych Andach chilijskich, gdzie znajduje się 66 anten należących do sieci ALMA, a także Bardzo Duży Teleskop VLT w obserwatorium astronomicznym w Cerro Paranal niedaleko Antofagasty. W Szwajcarii artyści będą z kolei gościć w ośrodku CERN w Genewie.

Program Symetria jest wynikiem współpracy między CERN, ALMA, ESO i chilijską korporacją Video and Electronic Arts, możliwa także dzięki wsparciu Szwajcarskiej Rady ds. Sztuki Pro Helvetia oraz chilijskiemu Ministerstwu Kultury, Sztuki i Dziedzictwa. "Wspólny pobyt dwóch artystów w najbardziej niezwykłych ośrodkach badawczych z dziedziny astronomii i fizyki cząstek pozwoli na poszerzenie i zbadanie powiązań między nowymi kreatywnymi formami" - twierdzi Enrique Rivera, dyrektor Video and Electronic Arts.
 
Czy podobne inicjatywy są Waszym zdaniem potrzebne i możliwe do zrealizowania także w Polsce?
 
 

Czytaj więcej:

Źródło: ALMA

Na zdjęciu: Wizualny koncert Carlosa Cabezasa, chilijskiego muzyka, założyciela zespołu Electrodomésticos, który zaprezentował wynik swych odwiedzin w ALMA.
Źródło: Benjamin Matte, CChV

Reklama