Symulowana Misja Księżycowa „M6 Żuławski”
W dniu 15 lipca 2024 r. w Lunares Research Station w Pile rozpoczęła się symulowana misja księżycowa "M6 Żuławski", która stanowi część obchodów jubileuszu 150. rocznicy urodzin prekursora polskiej fantastyki naukowej, Jerzego Żuławskiego. Przedsięwzięcie realizowane przez spółkę Space is More we współpracy z Polską Fundacją Fantastyki Naukowej w unikalny sposób połączy naukę z kulturą przypominając o inspirującej roli twórczości science fiction.
Międzynarodowa załoga, która składa się z pięciu osób, zostanie na dwa tygodnie odizolowana w specjalistycznym obiekcie Lunares Research Station w Pile, stanowiącym analog księżycowego habitatu. W skład tej grupy wchodzą następujący specjaliści:
- Hassam Guevra Jelid (Meksyk) - komandor: Inżynier testowy w Europejskiej Agencji Kosmicznej w Propulsion Laboratory (EPL). Pracuje nad projektowaniem, modelowaniem, nanofabrykacją i testowaniem opartych na plazmie mikroukładów napędowych dla CubeSatów. Ma duże doświadczenie w dziedzinie lotnictwa i nanofabrykacji.
- Elias Mulky (Szwajcaria, Syria) - wicekomandor: Specjalista ds. zarządzania projektami i lider innowacji w produkcji przyrostowej urządzeń medycznych. Specjalista ds. środowiska, zdrowia i bezpieczeństwa. Doktor inżynierii biomedycznej (specjalizacja materiały i powierzchnie).
- Mariló Torres Soto (Hiszpania) - oficer ds. komunikacji: Dziennikarka, pilotka akrobacyjna i analogowa astronautka z Astroland Ares Station (2022, 2023) i HI-SEAS (2023). Kierowniczka ds. relacji instytucjonalnych w Provincial Deputation of Córdoba (Hiszpania). Protokolantka z ponad piętnastoletnim doświadczeniem w służbie cywilnej w administracji publicznej.
- Jonathan Satchel (USA) - oficer laboratorium biologicznego: Absolwent Uniwersytetu w Houston, obecnie studiuje na Uniwersytecie Harvarda. Ma silne doświadczenie w inżynierii projektowo-wykonawczej i mikrobiologii. Jego celem jest opracowanie innowacyjnych technologii dla ludzkiego zdrowia, systemów podtrzymywania życia i pozaziemskiego zamieszkania, które umożliwią zrównoważone przestrzenie mieszkalne dla przedłużonego życia ludzi w kosmosie.
- Linda Delgado Libien (Meksyk) - oficer medyczny: Studentka studiów magisterskich w dziedzinie nauk kosmicznych na Uniwersytecie Rice’a. Stażystka w Translational Research Institute for Space Health (TRISH), gdzie bada wpływ długo- i krótkotrwałych lotów kosmicznych na układ przedsionkowy. Mentorka w programie Aerospace Precollege Uniwersytetu Rice’a, gdzie nadzoruje i ocenia pracę studentów pasjonujących się eksploracją kosmosu.
Uczestnicy projektu będą przede wszystkim realizować cele naukowe, w tym prowadzić eksperymenty zatwierdzone przez Europejską Agencję Kosmiczną do wykonania na orbicie podczas misji polskiego astronauty. W habitacie znajdzie się ponadto niewielka biblioteczka, zawierającą między innymi literaturę science fiction, w tym anglojęzyczne tłumaczenia dzieł Jerzego Żuławskiego i Stanisława Lema. Skompletowanie zbioru książek dla załogi wsparły wydawnictwa Powergraph oraz Egmont Polska. Biblioteczka stanowić będzie od tej chwili integralną część wszystkich kolejnych misji w Lunares Research Station, sukcesywnie wzbogacana o kolejne książki polskich autorów przez Polską Fundację Fantastyki Naukowej. Wśród pierwszych książek znalazły się:
- "Solaris", Stanisław Lem
- "The Invincible", Stanisław Lem
- "The Star Diaries", Stanisław Lem
- "The Lunar Trilogy", Jerzy Żuławski
- "Aurora", Kim Stanley Robinson
- "Red Moon", Kim Stanley Robinson
- "The High Frontier", Gerard K. O'Neill
- "Our City on Mars", Kelly & Zach Weinersmith
- "Prepare For Launch", Erik, Seedhouse
W ramach misji odbędzie się panel dyskusyjny pomiędzy członkami załogi a czołowymi polskimi autorami fantastyki naukowej. Podczas dyskusji skonfrontowane zostaną doświadczenia załogi uzyskane w warunkach symulowanej misji księżycowej z wyobrażeniami pisarzy na temat wypraw pozaziemskich. Załoga podzieli się również wrażeniami dotyczącymi przeczytanych powieści. Panel poprowadzi dr Emmanuella Robak, badaczka twórczości Jerzego Żuławskiego. Zaproszonymi do rozmowy gośćmi będą Michał Cholewa, Tomasz Kołodziejczak oraz Marcin Przybyłek.
Patronem medialnym projektu jest Kanał Fantastyczny.
Źródło: Polska Fundacja Fantastyki Naukowej
Opracował: Paweł Z. Grochowalski