Przejdź do treści

System nawigacji satelitarnej Galileo poszerza swój zasięg

Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) poszerzyła możliwości systemu nawigacji satelitarnej Galileo. Nadawanie rozpoczęły dwa kolejne satelity. Na razie cały system działa w trybie testowym.

Nadawanie sygnałów rozpoczęły satelity Galileo numer 9 i 10, które umieszczono na orbicie 11 września 2015 r. Później przeprowadzono różnorodne testy, w tym pomiary częstotliwości sygnałów, aby określić kształt sygnału i rozdzielczość, a także sprawdzono poprawność współpracy ze stacjami naziemnymi kontrolującymi konstelację satelitów Galileo. Całość testów była koordynowana z Galileo Control Centres w Oberpfaffenhofen w Niemczech i w Fucino we Włoszech. W pierwszym z ośrodków testowi poddano kontrolę nad satelitami i wysyłanie im poleceń, a w drugim nadzorowanie dostarczania komunikatów nawigacyjnych do odbiorców.

29 stycznia 2016 r. satelity zaczęły nadawanie właściwych sygnałów nawigacyjnych, aczkolwiek cały system ciągle jest w wersji roboczej - sygnały odbiera przemysł satelitarny, aby przygotować produkty dla użytkowników końcowych.

Obecnie trwają także testy dwóch kolejnych satelitów, o numerach 11 i 12, które wystrzelono 17 grudnia 2015 r. W planach jest umieszczenie na orbicie satelitów numer 13 i 14, które oczekują na start. Kompletny system satelitarny Galileo będzie liczył 24 satelity i ma być europejskim odpowiednikiem amerykańskiego systemu GPS.

Więcej informacji:

Źródło: ESA

Na ilustracji:
Aby ustalić dokładnie swoją pozycję, odbiornik nawigacji satelitarnej powinien otrzymywać sygnały od co najmniej czterech satelitów. Ilustracja demonstruje cztery satelity oraz pokrycie różnych obszarów ich sygnałami. Źródło: ESA.


Reklama