Szczecinianie zadecydują czy powstanie obserwatorium i planetarium

Astrolab w Szczecinie - wizualizacja
Od 9 do 18 stycznia mieszkańcy Szczecina, niezależnie od wieku, mogą oddać głosy na projekty, które zostaną zrealizowane w ramach budżetu obywatelskiego. Można głosować m.in. na projekt Astrolab, czyli budowę edukacyjnego obserwatorium astronomicznego i planetarium. Projekt ma numer #102. "Urania" zachęca do głosowania!

Jesteś mieszkańcem Szczecina i ciekawi Cię astronomia oraz kosmos? W ramach budżetu obywatelskiego, w Twoim mieście może powstać obserwatorium astronomiczne i planetarium. Miasto zrealizuje te pomysły, które uzyskają największą liczbę głosów. Zachęcamy do zagłosowania na projekt numer 102 o nazwie Szczecińskie Centrum Edukacji Astronomicznej Astrolab Szczecin.

Astrolab to pomysł członków szczecińskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii (PTMA). Zaproponowano wybudowanie placówki na terenie Lasku Arkońskiego, nieużytkowanego miejsca w mało zaświetlonej części miasta, a jednocześnie bardzo dobrze skomunikowanego. W materiałach informacyjnych czytamy, iż projekt pomyślany jest głównie dla dzieci i młodzieży oraz osób starszych z pasją, ale będą mogli z niego korzystać wszyscy mieszkańcy miasta i osoby odwiedzające Szczecin.

"Idea Astrolab zakłada budowę obserwatorium wraz z planetarium, salą konferencyjną, dydaktyczną oraz przestrzenią dla wystaw tematycznych. Planujemy także wyposażyć placówkę w dostęp do teleskopów na całym świecie, by możliwe było prowadzenie prawdziwych badań naukowych!" mówią pomysłodawcy.

Na ilustracji:
Wizualizacja budynku szczecińskiego obserwatorium i planetarium Astrolab. Rys.: Natalia E. Paszkowska / Astrolab.

Według planów, w budynku centrum edukacyjnego Astrolab będą znajdować się:
  • Sala konferencyjno–dydaktyczna na 30 – 40 osób
  • Planetarium z widownią 30 – 40 osób, z wysokiej jakości aparaturą projekcyjną, pozwalająca na seanse obrazujące kosmos lub seanse filmowe
  • Obserwatorium astronomiczne:
    - Kopuła z teleskopem wyposażonym w dobrej jakości kamerę i zestaw filtrów astro-fotograficznych i fotometrycznych
    - Przenośny teleskop do nocnych obserwacji
    - Teleskop słoneczny
  • Pracownia komputerowa do prac badawczych i zajęć kół zainteresowań
  • Zdalnie sterowany teleskop zainstalowany na terenie Chile lub Hiszpanii – narzędzie do prowadzenia badań naukowych, poszukiwania nieznanych obiektów
  • Przestrzeń wystawiennicza
  • Opcjonalnie: astro-kafejka przy planetarium

Z kolei plan działalności placówki przewiduje: