Przejdź do treści

Sześć turystek poleciało w kosmos

Załoga lotu kosmicznego NS-31

14 kwietnia umowną granicę kosmosu przekroczyło sześć kobiet, które wzięły udział w misji kosmicznej NS-31, przeprowadzonej przez firmę Blue Origin, zajmującą się m.in. kosmiczną turystyką.

Blue Origin to amerykańska firma założona przez Jeffa Bezosa w 2000 roku, znanego też z założenia platformy handlowej Amazon.com. W szczególności firma Blue Origin zbudowała rakietę suborbitalną New Shepard z przeznaczeniem do turystyki kosmicznej. Na szczycie rakiety znajduje się kapsuła załogowa. Całość jest w pełni autonomiczna i nie potrzebuje astronauty do pilotowania.

14 kwietnia 2025 r. odbyła się misja NS-31. Na pokładzie statku kosmicznego znalazło się sześć kobiet: Aisha Bowe, Amanda Nguyễn, Gayle King, Katy Perry, Kerianne Flynn, Lauren Sánchez. Wśród nich najbardziej znana jest piosenkarka Katy Perry, która jest gwiazdą muzyki pop. Z kolei Gayle King prowadzi program telewizyjny "CBS Mornings". Aisha Bowe pracowała wcześniej w NASA jako specjalistka od rakiet, a obecnie jest szefową (i założycielką) firmy technologicznej STEMBoard. Kerianne Flynn działa w branży filmowej. Amanda Nguyen zajmuje się badaniami z zakresu bioastronautyki i stała się pierwszą Wietnamką w kosmosie. Lauren Sánchez to dziennikarka oraz narzeczona Jeffa Bezosa.

Załoga lotu kosmicznego NS-31

Załoga lotu kosmicznego NS-31. W kierunku wskazówek zegara od lewej na dole: Lauren Sánchez, Amanda Nguyen, Katy Perry, Gayle King, Aisha Bowe and Kerianne Flynn. Źródło: Blue Origin.

Start nastąpił o godzinie 13:30 GMT z ośrodka startowego Blue Origin w Zachodnim Teksasie, około 48 km na północ od Van Horn. Kapsuła przekroczyła wysokość 100 km, tzw. linię Kármána, uznawaną za umowną granicę przestrzeni kosmicznej. Kosmiczne turystki mogły doświadczyć kilku minut stanu nieważkości oraz zobaczyć Ziemię na tle czarnego kosmosu. Kapsuła wylądowała na spadochronach. Cały lot trwał 10,5 minuty. Z kolei rakieta New Shepard powróciła nieco wcześniej, około 7,5 minuty po starcie, osiadając pionowo na platformie do lądowania.

Schemat lotu w ramach misji New Shepard

Schemat lotu w ramach misji New Shepard. Źródło: Blue Origin

Był to jedenasty lot załogowy zorganizowany przez Blue Origin. Jest to też druga w historii misja kosmiczna, w której na pokładzie były wyłącznie kobiety. Pierwszym takim przypadkiem był lot Walentiny Tierieszkowej 16 czerwca 1963 roku (leciała samodzielnie jako jednoosobowa załoga). Łącznie z wczorajszym lotem, w ramach programu New Shepard firma Blue Origin wysłała do tej pory 58 osób.

Dodajmy iż NS-31 był lotem suborbitalnym, czyli takim, w którym statek kosmiczny przekracza linę Kármána, ale nie jest w stanie wykonać pełnego obiegu orbity wokół Ziemi..Przykładowo pierwszy w historii załogowy lot kosmiczny Jurija Gagarina w 1961 roku, był lotem orbitalnym. Natomiast pierwszy lot Amerykanina w kosmos, Alana Sheparda w 1961 roku, to lot suborbitalny.

A co jeśli ktoś z Was chciałby kupić bilet na taki lot kosmiczny? Jest to jak najbardziej możliwe, chociaż trochę drogie. Blue Origin nie podaje publicznie ceny. Pierwszy bilet był sprzedany na aukcji za 28 milionów dolarów. Teraz cena może być niższa. Po wypełnieniu formularza zgłoszeniowego firma wymaga złożenia depozytu w kwocie 150 tysięcy dolarów, natomiast pełna cena przypuszczalnie jest wyższa niż te 150 tysięcy dolarów.

Oto transmisja opowiadająca o locie NS-31:

Więcej informacji:

 

Autor: Krzysztof Czart

Źródło: Blue Origin

 

Na zdjęciu na samej górze:

Załoga lotu kosmicznego NS-31 w dniu 14 kwietnia 2025 r.  Źródło: Blue Origin

 

 

 

Reklama