Przejdź do treści

Takich obrazów z Marsa jeszcze nie było!

Trace Gas Orbiter

Orbiter TGO (Trace Gas Orbiter), który w 2016 roku w ramach misji ExoMars dotarł do Czerwonej Planety, przesłał pierwsze zdjęcia wykonane po zajęciu pozycji na nowej orbicie. W pracach nad stworzeniem urządzenia brali udział polscy naukowcy z Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk (CBK PAN) i firmy Creotech Instruments S.A.

Statek kosmiczny krąży od kilku tygodni 400 kilometrów nad powierzchnią Marsa i wykonuje zobrazowania i pomiary poszukując śladów gazów, które świadczyć mogą o tym, że na czwartej od Słońca planecie w przeszłości lub obecnie zachodziły lub wciąż zachodzą procesy biologiczne.

Kamera CaSSIS (Colour and Stereo Surface Imaging System) w ramach prowadzonych testów wykonała znajdującego się na północnej półkuli Marsa. Jasne obszary na krawędzi krateru widoczne na zdjęciu to lód. Zdjęcie zostało uzyskane poprzez połączenie trzech zobrazowań w trzech kolorach, które zostały wykonane równocześnie 15 kwietnia 2018 roku. Nicolas Thomas z Uniwersytetu w Bernie poinformował, że oprogramowanie kamery zostało zaktualizowane i po kilku drobnych problemach instrument jest w dobrym stanie i gotów do pracy.

Jesteśmy bardzo zadowoleni z efektu, biorąc pod uwagę warunki oświetleniowe, w jakich zostały wykonane próbne zdjęcia  mówi Antoine Pommerol, członek zespołu naukowego CaSSIS pracującego nad kalibracją danych.  Pokazuje to, że kamera CaSSIS może w znacznym stopniu przyczynić się do badań cyklu dwutlenku węgla i wody na Marsie.

Sonda kosmiczna ExoMars dotarła na orbitę Marsa 19 października 2016 roku. Składała się z dwóch elementów – orbitera, który wszedł na orbitę Czerwonej Planety, i lądownika Schiaparelli. Ten drugi element nie miał niestety miękkiego lądowania i rozbił się na powierzchni Marsa. Orbiter natomiast zadziałał bez komplikacji. Na jego pokładzie znajduje się innowacyjna kamera CaSSIS, której zadaniem jest wykonanie trójwymiarowych zdjęć powierzchni planety. To właśnie w budowę tego instrumentu zaangażowani byli polscy naukowcy.

Członkiem konsorcjum odpowiedzialnego za budowę orbitera TGO było CBK PAN, którego zadaniem było zaprojektowanie i wykonanie modułu zasilania kamery CaSSIS. Spółka Creotech Instruments S.A., działając na zlecenie CBK PAN, przeprowadziła montaż elementów systemu zasilania kamery.

Zdjęcie jest wyjątkowo piękne. Warto pamiętać, że jest ono efektem kolejnego etapu testów instrumentu. Nie możemy się doczekać kolejnych zobrazowań – mówi Jacek Kosiec, dyrektor programu kosmicznego w Creotech Instruments S.A.

Creotech Instruments S.A. (CTI) To spółka założona przez grupę wybitnych polskich naukowców. Firma konsekwentnie rozwija swoje kompetencje w zakresie projektowania i montażu elektroniki wysokiej niezawodności. Creotech Instruments od 2012 roku funkcjonuje na rynku jako spółka akcyjna i uczestniczy w szeregu prestiżowych projektów kosmicznych, m.in. związanych z poszukiwaniem śladów życia na Marsie, badaniem tajemniczych rozbłysków promieniowania gamma w wysokich warstwach ziemskiej atmosfery, czy ze śledzeniem, potencjalnie groźnych dla Ziemi obiektów przelatujących w jej pobliżu oraz tzw. ‘kosmicznych śmieci’ krążących wokół naszej planety. Creotech Instruments wyspecjalizował się także w produkcji oraz dostarczaniu podzespołów i specjalistycznej aparatury do najnowocześniejszych i najbardziej zaawansowanych technologicznie instytucji badawczych takich jak Europejska Organizacja Badań Jądrowych CERN w Genewie, Instytut Badań Ciężkich Jonów GSI i Centrum Badawcze DESY w Niemczech.

 

Czytaj więcej:

 

Opracowanie: Elżbieta Kuligowska

Źródło: Creotech S.A.

Na zdjęciu: sonda ExoMars Trace Gas Orbiter. Źródło: ESA

Reklama