Przejdź do treści

Model teleskopu E-ELT może stać się zestawem klocków LEGO - zagłosuj!

Model teleskopu E-ELT w skali 1:150 zbudowany z klocków LEGO
Model teleskopu E-ELT jako zestaw klocków LEGO w skali 1:150? Tak, to możliwe. Właśnie trwa głosowanie, jeśli model zbierze odpowiednią liczbę głosów, trafi do oferty w sklepach jako zestaw klocków dla dzieci i młodzieży.

Ekstremalnie Wielki Teleskop Europejski (E-ELT) będzie największym teleskopem optycznym na świecie. Jego zwierciadło ma mieć ponad 39 metrów średnicy, a dla porównania największe obecnie istniejące na świecie teleskopy optyczne mają po około 10 metrów średnicy. E-ELT jest aktualnie w trakcie budowy przez Europejskie Obserwatorium Południowe (ESO).

Holenderski astronom Frans Snik postanowił skonstruować swój własny model E-ELT z klocków LEGO. Zajęło mu to kilka miesięcy i kosztowało 600 euro na zakup odpowiedniej liczby klocków. Znalazł też naśladowców - strona internetowa firmy LEGO wymienia co najmniej sześć przykładów modelu E-ELT zbudowanych w różnych krajach. Model Snika ma skalę około 1:150 w stosunku do rzeczywistego E-ELT.

Firma produkująca klocki dla dzieci zastanawia się teraz nad wprowadzeniem zestawu do budowy modelu E-ELT. Poddała pomysł pod głosowanie internautów, jeśli uzyska odpowiednią liczbę głosów popierających, będzie można kupić w sklepach zestaw LEGO do budowy modelu teleskopu E-ELT. Zachęcamy do głosowania! Można także głosować na model innego z teleskopów ESO - teleskopu VLT.

Więcej informacji:

Na zdjęciu:
Model teleskopu E-ELT zbudowany z 5274 klocków LEGO. Ma skalę około 1:150 w stosunku do prawdziwego E-ELT, który jest budowany aktualnie przed Europejskie Obserwatorium Południowe (ESO). Źródło: Frans Snik/ESO

Reklama