Przejdź do treści

Test obrony przeciw planetoidami DART wysłany na rakiecie firmy SpaceX

img

Firma SpaceX przeprowadziła za pomocą rakiety Falcon 9 start pierwszej w historii misji testującej obronę przeciwko planetoidom zagrażającym Ziemi DART.

Z kosmodromu Vandenberg w Kalifornii wystartowała 24 listopada 2021 r. rakieta Falcon 9 z misją NASA DART. DART uderzy celowo w niezagrażającą Ziemi planetoidę należącą do grupy obiektów bliskich Ziemi, aby sprawdzić czy taka metoda byłaby skuteczna w przyszłości do zmiany trajektorii planetoid, które mogłyby stanowić zagrożenie dla naszej planety.

Rakieta wystartowała o 7:21 rano czasu polskiego ze stanowiska SCL-4E. Wszystkie fazy lotu przebiegły pomyślnie. Górny stopień rakiety Falcon 9 wykonał dwa odpalenia, po których umieścił ładunek na docelowej orbicie okołoziemskiej. Statek DART został wypuszczony prawie 56 minut po starcie.

W misji wykorzystano dolny stopień rakiety Falcon 9 o oznaczeniu B1063, który brał wcześniej udział w dwóch misjach orbitalnych: Sentinel-6 oraz Starlink L28. Również po tej misji stopień człon wrócił na Ziemię i wylądował miękko na autonomicznej barce OCISLY na Oceanie Spokojnym.

Statek DART został skierowany na trajektorię, gdzie za 10 miesięcy spotka się z planetoidą Didymos i jej księżycem Dimorphos.

Głównym celem misji DART jest samodzielne, celowe zderzenie z księżycem Dimorphos, a następnie sprawdzenie jak to zderzenie wpłynęło na orbitę księżyca wokół planetoidy. Obecnie z pomiarów naziemnych wynika, że Dimorphos okrąża macierzysty obiekt z okresem 11 godzin i 55 minut. Naukowcy przewidują, że w wyniku zderzenia okres ten zmniejszy się o 10 minut.

Dodatkowymi celami misji jest zobrazowanie planetoidy, scharakteryzowanie jej cech oraz testy rozmaitych technologii: rozwijanych paneli słonecznych ROSA, jonowego silnika na ksenon NEXT-C czy nowej kompaktowej anteny wysokiego zysku Radial Line Slot Array.

W 2027 r. w kierunku Didymosa poleci jeszcze europejska sonda HERA, która zbada dokładnie planetoidę i ślady pozostałe po przyszłorocznym zderzeniu ze statkiem DART.

 

Więcej informacji:

Na podstawie: NASA

Opracował: Rafał Grabiański
 

Na zdjęciu: Rakieta Falcon 9 startująca z misją DART. Źródło: NASA/SpaceX.

Reklama