Przejdź do treści

Testowy lot Światowida - pierwszego polskiego satelity obserwacyjnego

polski nanosatelita Światowid

6 maja 2018 roku we Wrocławiu z terenu należącego do Politechniki Wrocławskiej wystartuje prototyp Światowida – pierwszego polskiego satelity obserwacyjnego.

Urządzenie zostanie wyniesione na wysokość około 30 kilometrów nad Ziemią za pomocą balonu stratosferycznego. Tam, w warunkach zbliżonych do panujących na niskiej orbicie, przeprowadzone zostaną testy wszystkich modułów elektroniki pokładowej oraz sprawdzona zostanie łączność satelity ze stacjami naziemnymi.

Światowid to pierwszy polski nanosatelita obserwacyjny Ziemi; został skonstruowany przez inżynierów wrocławskiej firmy SatRevolution. Docelowo satelita zostanie wyniesiony w przestrzeń kosmiczną na pokładzie rakiety Antares i statku kosmicznego Cygnus na pokład Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (International Space Station, tj. ISS), z której zostanie bezpośrednio wprowadzony na niską orbitę okołoziemską (low Earth orbit, tj. LEO). Stamtąd w listopadzie prowadzone będą badania nad możliwościami teledetekcyjnymi nanosatelity. Poprzedzi to seria testów, z których główny – funkcjonalny – zaplanowany jest na 26 maja. Wówczas też twórcy Światowida przetestują sprawność komputera pokładowego, zasilania, nawigacji, kamery i optyki oraz skuteczność modułu komunikacji w nawiązywaniu łączności ze stacjami naziemnymi.

Na pokładzie zostanie umieszczona również sonda meteorologiczna. Co najważniejsze, prototyp, który wyniesiony zostanie balonem stratosferycznym o średnicy ok. 2 metrów, wyposażony będzie w rozwiązania analogiczne do tych, które wykorzystane zostaną w projekcie docelowym. Jedyną różnicą jest zastosowanie obudowy z tworzywa sztucznego zamiast docelowej ze stopu skandu, aluminium i magnezu (tzw. Scalmalloy). Wynika to z konieczności redukcji masy ładunku wynoszonego przez balon.

Test przeprowadzony zostanie we współpracy z Klubem Łączności Ratunkowej SP6ZWR, będącym częścią Polskiego Związku Krótkofalowców (PZK), którego członkowie czuwali będą nad amatorską łącznością z satelitą. Testowy lot Światowida będzie dla nas jednym z kluczowych sprawdzianów funkcjonalności rozwiązań, które zastosowane zostały w satelicie. Równocześnie chcemy sprawdzić działanie wykorzystanych przez nas systemów łączności. Dlatego też włączyliśmy w nasz projekt środowisko radioamatorów, którzy będą mogli nawiązywać kontakt ze Światowidem i za jego pośrednictwem pozyskiwać dane telemetryczne oraz obrazowe, a także wspierać projekt swoją wiedzą i doświadczeniem. Liczymy też na to, że ta pionierska współpraca w przyszłości przełoży się na wzrost zainteresowania krótkofalowców sektorem kosmicznym – mówi Grzegorz Zwoliński, prezes SatRevolution.

Doświadczenie realizowane będzie równocześnie w dwóch lokalizacjach. Pierwsza stacja naziemna, usytuowana na terenie Strefy Kultury Studenckiej Politechniki Wrocławskiej, odpowiedzialna będzie za start balonu (o godz. 10:00) oraz utrzymanie łączności początkowej. Teren i zaplecze pod stację został udostępniony dzięki uprzejmości Fundacji MANUS działającej przy Politechnice Wrocławskiej. Druga stacja będzie zlokalizowana na Wzgórzach Trzebnickich, na niezabudowanym terenie na północ od Wrocławia. To tam zespół inżynierów wspierany przez członków PZK nadzorował będzie łączność z prototypem satelity i przeprowadzał niezbędne testy funkcjonalne – aż do momentu lądowania ładunku na spadochronie.

Konkurs dla radioamatorów

Wrocławskiemu eksperymentowi towarzyszył będzie konkurs dla krótkofalowców. Jego zwycięzcą zostanie osoba, która przechwyci największą ilość pakietów danych z wykorzystaniem amatorskiego sprzętu. Nagrodami w konkursie są anteny UHF i urządzenia nadawczo-odbiorcze. Regulamin konkursu będzie dostępny w mediach społecznościowych pod adresami facebook.com/satrevolutionSA oraz facebook.com/sp6zwr.

 

Czytaj więcej:

 

Opracowanie: Elżbieta Kuligowska

Źródło: materiały prasowe SatRevolutions

Na zdjęciu: satelita podczas przygotowań do lotu testowego

Reklama