Przejdź do treści

To było zaćmienie!

Już po tegorocznym całkowitym zaćmieniu Słońca ponad Stanami Zjednoczonymi. Czy warto było udawać się aż na inny kontynent, by to zobaczyć? Z pewnością tak.

I choć dla większości zespołów, które wyruszyły na obserwację tego niecodziennego zjawiska, całe zaćmienie trwało zaledwie dwie i pół minuty, jedna z drużyn sponsorowanych przez agencję NASA widziała je przez niemal dziesięć minut. Jak to możliwe? Naukowcy dosłownie śledzili przemieszczający się ponad Ameryką cień Księżyca z pokładu szybko poruszających się samolotów badawczych NASA o oznaczeniu WB-57F. Co więcej - zainstalowano na nich dwa bliźniacze teleskopy. Dzięki wzniesieniu się ponad ziemską atmosferę zarejestrowano tym sposobem najwyraźniejsze jak dotąd zdjęcia słonecznej korony, a nawet termiczny obraz podążającej tuż za Słońcem planety Merkury.

Przypomnijmy: zaćmienie całkowite ma miejsce, gdy obserwator wraz Ziemią znajduje się w cieniu Księżyca, który z jego punktu widzenia przesłania wówczas tarczę słoneczną. Zjawisko to może zachodzić tylko dzięki szczęśliwemu zbiegowi okoliczności - obserwowane rozmiary kątowe Księżyca są tylko nieznacznie większe od rozmiarów kątowych Słońca, więc Księżyc całkowicie przesłania wówczas powierzchnię Słońca (ale już nie zakrywa korony słonecznej, która staje się wówczas doskonale widoczna).

Kolejne całkowite zaćmienie Słońca będzie miało miejsce dopiero 2 lipca 2019 roku i obejmie swym zasięgiem duży obszar Ameryki Południowej - w Polsce znów nie będzie widoczne. Najbliższe zaćmienia częściowe wystąpią 15 lutego, 13 lipca i 11 sierpnia 2018 roku i również pominą obszar Europy Środkowej. Głębokie zaćmienie częściowe widoczne z całego terytorium Polski zobaczymy z kolei 25 października 2022 roku.

Następne całkowite zaćmienie Słońca obserwowalne ponad kontynentalnymi Stanami Zjednoczonymi przetnie 13 różnych stanów od Teksasu aż do Maine i wystąpi 8 kwietnia 2024 roku.

Czytaj więcej:Źródło: NASA, Sky and Telescope, Megamovie

Zdjęcie: całkowite zaćmienie Słońca (21 sierpnia 2017 roku) i podążające za nim samoloty badawcze NASA (fotomontaż zdjęcia samolotów i zdjęcia zaćmienia).
Źródło: NASA/Faroe Islands/SwRI


Reklama