Tomasz Zaraś regionalnym liderem Programu Ciemne Niebo na Wielkopolskę

Tomasz Zaraś z certyfikatem

Od 9 do 12 sierpnia 2019 roku w Sopotni Wielkiej (powiat żywiecki) odbył się VII Festiwal Ciemnego Nieba zorganizowany przez Stowarzyszenie Polaris  OPP. Towarzyszyło mu szkolenie na Liderów Regionalnych Programu Ciemne Niebo Polska.

W czerwcu br. wystartował projekt Dark Sky Poland 2019 realizowany w ramach Programu Ciemne Niebo Stowarzyszenia POLARIS – OPP. Finansuje go Narodowy Instytut Wolności  Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego (Fundusz Inicjatyw Obywatelskich na lata 20142020). W ramach projektu wytypowano pięć regionów Polski – Pojezierze Mazurskie i okolice, centralna Wielopolska, Góry Izerskie i okolice, Beskid Żywiecki oraz Bieszczady – w których mają pracować regionalni liderzy prowadzący czynne działania na rzecz redukcji zanieczyszczenia sztucznym światłem oraz informowania społeczeństwa na temat tego problemu.

W trakcie trwania VII Festiwalu Ciemnego Nieba odbyło się szkolenie pięciu osób (dwóch kobiet i trzech mężczyzn) na Liderów Regionalnych Programu Ciemne Niebo Polska – projekt prowadzony w ramach Narodowego Funduszu Inwestycyjnego (Lokalne Inicjatywy Społeczne). Wielkopolskę reprezentował Tomasz Zaraś, wieloletni działacz na rzecz Ciemnego Nieba z Izdebna, wsi położonej 70 km na północny zachód od Poznania. Jest on m.in. pomysłodawcą projektu Izdebskiej Ostoi Ciemnego Nieba (2013 rok).

W trakcie szkolenia były omawiane zagadnienia związane z zanieczyszczeniem świetlnym, w tym z problemami, jakie niesie dla wartości i jakości obserwacji astronomicznych, ale także z jego negatywnym wpływem na zdrowie ludzi, zwierząt i roślin (np. uszkodzenia upraw) oraz na bezpieczeństwo na drogach.

Poruszano także tematy związane z technologiami oświetlenia – zarówno starymi, ale wciąż obecnymi w wielu miejscowościach, oraz z nowymi zdobyczami techniki. Do tego poruszono kwestie dochodzenia roszczeń na drodze prawnej – immisje światła oraz popularyzację idei ochrony ciemnego nieba itd.

Wykłady prowadzili specjaliści: prof. dr hab. Krystyna Skwarło-Sońta (Uniwersytet Warszawski), Anna Kołton (Uniwersytet Rolniczy), dr Sylwester Kołomański (Uniwersytet Wrocławski), dr inż. Przemysław Tabaka Politechnika łódzka, mec. Michał Chojnacki, mgr Krzysztof Dwornik (obaj Planetarium Śląskie), mgr Łukasz Włoczek (Urząd Gminy Jeleśnia) oraz mgr Piotr Nawalkowski (Stowarzyszenie POLARIS- OPP).

Efektem szkolenia było otrzymanie Certyfikatu Działacza Regionalnego Programu Ciemne Niebo Polska.

Źródło: Tomasz Zaraś

Opracowanie: Paweł Z. Grochowalski