Przejdź do treści

W Toruniu rozpoczyna się festiwal światła: 7. Bella Skyway Festival 2015

7. Bella Skyway Festival
Po raz kolejny od kilku lat Toruń organizuje festiwal światła. Początek imprezy zapowiedziano na wieczór we wtorek 25 sierpnia, a potrwa do niedzieli 30 sierpnia. W tym roku festiwal jest szczególny, bowiem mamy Międzynarodowy Rok Światła i Technologii Wykorzystujących Światło 2015.

Tegoroczne hasło reklamowe festiwalu to „MikroCUDA. MAKROskarby. Dzieła natury. Kosmos w akcji.” Otwarcie 7. Bella Skyway Festival nastąpi 25 sierpnia 2015 r. o godz. 20.30. Potem codziennie od 20.30 do północy mieszkańcy Torunia oraz odwiedzający miasto turyści będą mogli podziwiać różne świetlne instalacje rozmieszczone na terenie Starego Miasta iw jego pobliżu.

W tym roku wśród atrakcji znajdzie się m.in. „Water Concept Opera” – stumetrowa, utworzona z 7000 dysz wodnych kurtyna ze strumieniami 10 tysięcy litrów wody wystrzelonych na wysokość 25 metrów. Tę operę wodną stworzył reżyser światła Bogumił Palewicz.

W programie zawarto 14 projekcji i instalacji, powtarzanych codziennie wieczorami przez wszystkie dni festiwalu. Zostały podzielone je na dwie kategorie: mikroCUDA, czyli instalacje świetlne, które mają ożywiać miejską przestrzeń i zaskakiwać festiwalowych widzów oraz MAKROskarby, które będą projekcjami wielkoformatowymi na nietypowych powierzchniach oraz artystycznymi mappingami 3D z wykorzystaniem najnowszych technologii multimedialnych.

Dodatkowo odbędzie się 7 imprez towarzyszących, takich jak występ grupy MultiVisual, wieczorne zwiedzanie ruin Zamku Krzyżackiego, czy Świetlna Rowerowa Masa Krytyczna - wieczorny przejazd rowerzystów ze specjalnie oświetlonymi rowerami.

Program festiwalu można znaleźć na stronie internetowej www.bellaskyway.pl. Udział w imprezie jest bezpłatny. Wyjątkiem jest „Water Concept Opera”, na którą obowiązują bilety w cenie 10 zł. Można je też nabyć nieco taniej w przedsprzedaży, np. w serwisach zakupów grupowych. Organizatorzy tłumacza, że na odpłatność zdecydowano się m.in. ze względów bezpieczeństwa i dla płynności ruchu, gdyż instalacja będzie zamontowana w bezpośredniej bliskości Wisły.

Organizatorem 7. Bella Skyway Festival jest Toruńska Agenda Kulturalna. Festiwal jest organizowany regularnie od 2009 roku. Edycja ubiegłoroczna otrzymała od Polskiej Organizacji Turystycznej certyfikat „Najlepszy produkt turystyczny Polski w 2014 roku”.

Więcej informacji:

Na ilustracji:
Plakat 7. Bella Skyway Festival 2015.


Reklama