Przejdź do treści

Transmisja wykładu „Aktywność słoneczna a kosmiczna pogoda”

Słońce

W imieniu PiOA Grudziądz serdecznie zapraszamy na transmisję wykładu pt. „Aktywność słoneczna a kosmiczna pogoda”. Prelekcję wygłosi Grzegorz Rycyk 19 listopada (czwartek) o godz.18:00. Wykład odbędzie się w formie transmisji z wirtualnego studia Planetarium i Obserwatorium Astronomicznego w Grudziądzu.

Opis wykładu:

„Słońce jako najbliższa nam gwiazda do dzisiaj stanowi najlepszy obiekt do badań gwiazdowej aktywności. Nie mniej jednak wciąż wiele procesów generujących słoneczną aktywność jest dla nas nieznana lub nie do końca zrozumiała. Kluczem do poznania procesów zachodzących wewnątrz naszej dziennej gwiazdy jest zrozumienie cykli aktywności Słońca, które mogą mieć także duży wpływ na zmiany klimatyczne zachodzące na Ziemi. Terminem kosmiczna pogoda opisujemy ogół zjawisk zachodzących na Słońcu, jak i w przestrzeni kosmicznej, na skutek oddziaływania materii z polem magnetycznym planet Układu Słonecznego. Prognozy pogody kosmicznej mają również kluczowe znaczenie dla wspierania kosmicznych lotów załogowych, w tym astronautów zamieszkujących pokład Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS).” [Grzegorz Rycyk]
 
Image
 
Współorganizatorem transmisji jest Polskie Towarzystwo Miłośników Astronomii.

Wykład transmitowany będzie również na Facebooku w następujących kanałach:
Polskie Towarzystwo Miłośników Astronomii (@zgptma), Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne – Grudziądz (@planetarium.grudziadz) i innych. Zapraszamy!
 
 
Czytaj więcej:
 
Opracowanie: Sebastian Soberski, Grzegorz Rycyk

Publikacja: Elżbieta Kuligowska
__________________________________________


 Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne
 im. Mikołaja Kopernika w Z.S.T., ul. Hoffmanna 1
 86-300 Grudziądz

REZERWACJA SEANSÓW:
http://www.planetarium.grudziadz.pl/rezerwacja/

Reklama