W imieniu PTMA i Planetarium i Obserwatorium Astronomicznego w Grudziądzu zapraszamy na transmisję wykładu pt. „Czarne dziury – Nagroda Nobla 2020". Termin wykładu: 22 października (czwartek) 2020 roku o godz. 18:00.
Prelekcję poprowadzi Joanna Piotrowska z Uniwersytetu w Cambridge. Wykład odbędzie się w formie transmisji z wirtualnego studia Planetarium i Obserwatorium Astronomicznego w Grudziądzu.
Link do transmisji YouTube: www.planetarium.grudziadz.pl
Podczas tej krótkiej prezentacji z radością opowiem o tegorocznej Nagrodzie Nobla w dziedzinie fizyki oraz jej głównych „gwiazdach” – czarnych dziurach i ogólnej teorii względności. Uwzględnię historię myśli fizycznej i pokażę, że czarne dziury nie są jedynie egzotycznym pomysłem XX wieku, a ich istnienie zaprzątało umysły naukowców już od 250 lat. Następnie przyjrzymy się bliżej eksperymentowi noblowskiemu, omówię dobre praktyki przeprowadzania badań i niezwykły upór, z jakim astronomowie wykonują obserwacje uważane za niemożliwe w momencie ich realizacji. Porozmawiamy też o tym, czy warto dalej studiować te zagadnienia i jak ich poznanie może wpływać na nasze życie codzienne – mówi Joanna Piotrowska-Karpova, doktorantka na Uniwersytecie w Cambridge, na którym zajmuje się zagadnieniem zatrzymywania procesów gwiazdotwórczych w lokalnym Wszechświecie. W swoich badaniach skupia się na roli supermasywnych czarnych dziur w ewolucji galaktyk z wykorzystaniem danych obserwacyjnych oraz symulacji numerycznych.
Współorganizatorem transmisji jest Polskie Towarzystwo Miłośników Astronomii.
Wykład transmitowany będzie również na Facebooku – w następujących kanałach, m.in.:
Urania – Postępy Astronomii ( @UraniaPA ), Polskie Towarzystwo Miłośników Astronomii ( @zgptma ),
Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne – Grudziądz ( @planetarium.grudziadz ).
Zapraszamy i polecamy!
Czytaj więcej:
- Strona Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne
- Rezerwacja seansów w Planetarium
- Nobel z fizyki 2020: Czarne dziury i tajemnicze centrum Drogi Mlecznej
Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne
im. Mikołaja Kopernika w Z.S.T., ul. Hoffmanna 1
86-300 Grudziądz
im. Mikołaja Kopernika w Z.S.T., ul. Hoffmanna 1
86-300 Grudziądz
Źródło: Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne
Opracowanie: Elżbieta Kuligowska, Sebastian Soberski, Grzegorz Rycyk