Przejdź do treści

Transmisja wykładu "Tajemnice gwiazd: Supernowe"

Plakat wykładu - supernowe

W imieniu grudziądzkiego Planetarium serdecznie zapraszamy na transmisję wykładu "Tajemnice gwiazd: Supernowe". Prelekcję wygłosi już jutro (11 marca) Sebastian Soberski (PiOA Grudziądz).

Wybuchy supernowych to jedne z najbardziej spektakularnych i energetycznych obserwowanych zjawisk we Wszechświecie. Wbrew intuicji związanej z nazwą, zjawisko wybuchu supernowej jest ostatnim aktem ewolucji pewnych typów gwiazd. W czasie takiej eksplozji wytwarzane są pierwiastki ciężkie, bez których życie na Ziemi nie mogłoby powstać. Podczas prelekcji będzie można usłyszeć o mechanizmach prowadzących do wybuchu oraz zostaną podane przykłady takich zjawisk zaobserwowanych w Drodze Mlecznej oraz innych galaktykach.

Wykład odbędzie się 11 marca (czwartek) o godzinie 18.00, w formie transmisji z wirtualnego studia Planetarium i Obserwatorium Astronomicznego (PiOA) w Grudziądzu. Bezpośredni link do transmisji YouTube: https://youtu.be/TS2hIyB60XQ. Zachęcamy do subskrypcji powyższego kanału YouTube.

Współorganizatorem transmisji jest Polskie Towarzystwo Miłośników Astronomii. Wykład transmitowany będzie również na Facebooku w następujących kanałach: Polskie Towarzystwo Miłośników Astronomii ( @zgptma ), Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne - Grudziądz ( @planetarium.grudziadz ) i innych.

 

RCW 86: historyczna pozostałość po supernowej.

 

Czytaj więcej:


Źródło: Sebastian Soberski & Grzegorz Rycyk

Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne
 im. Mikołaja Kopernika w Z.S.T., ul. Hoffmanna 1
 86-300 Grudziądz

Na zdjęciu: RCW 86: historyczna pozostałość po supernowej. Źródło: APOD.pl/ XMM-Newton/ Chandra/ WISE/ Spitzer

Reklama