Przejdź do treści

Trytki na Marsie

Łazik Perseverance na Marsie

Każdy chyba słyszał o tym, że NASA kiedyś przeznaczała miliony dolarów na zaprojektowanie długopisu, który działałby w kosmosie, podczas gdy w tym samym czasie Związek Radziecki używał ołówków. Choć to akurat jest żart, przekonanie, że „najprostsze rozwiązania są najlepsze”, często zdaje egzamin i na Ziemi, i poza nią. 

Aby zabezpieczyć luźne kable, rury, a nawet elementy sprzętu na łazikach marsjańskich, NASA od wielu lat używa opasek zaciskowych (czyli tytułowych trytek) całkiem podobnych do tych, które można kupić w sklepie z narzędziami. Z pomocy takich opasek korzystały łaziki Curiosity, Spirit, jak również Perseverance. Opaski zaciskowe sprawdzają się w domu, w biurze i w warsztacie. Pozwalają uporządkować prawie wszystko, nie tylko przewody elektryczne, i równie doskonale sprawdzają się, łącząc i zabezpieczając przewody i sprzęty łazików marsjańskich.

Perseverance wylądował na Marsie 18 lutego 2021 roku po ponad dziesięciu latach prac rozwojowych i siedmiu miesiącach lotu w kosmosie. Jego misja naukowa jest bardzo rozbudowana. Wymaga intensywnego przemieszczania się, wykonywania fotografii i pobierania próbek. Aby wszystko to się udało, łazik polega na prostym sprzęcie, który utrzymuje na miejscu jego elementy, czyli właśnie na opaskach zaciskowych.

Być może zastanawiasz się, w jaki sposób plastik może przetrwać odległą, międzyplanetarną podróż, lata ekspozycji na silne promieniowanie ultrafioletowe, lądowanie na Marsie i trudne warunki panujące na jego powierzchni. Rzeczywiście, opaski zaciskowe stosowane w kosmosie różnią się od opasek „ziemskich”, które są wykonanych z nylonu. Opaski przeznaczone do użytku pozaziemskiego, z których korzysta m.in. Perseverance, są wykonane z żywic Tefzel ETFE (etylenowo-tetrafluoroetylenowych) zaprojektowanych do pracy w ekstremalnych temperaturach i przy wysokim poziomie promieniowania UV. Pierwotnie opaski te miały kolor seledynowy, aby odróżnić je od standardowych opasek kablowych, ale obecnie są produkowane w dowolnym kolorze.

Łazik Curiosity na Marsie

Łazik Curiosity na Marsie. Widać zniszczenia spowodowane długą pracą łazika wykonywaną w trudnych warunkach oraz opaski zaciskowe, które trzymają elementy konstrukcyjne we właściwym miejscu. Źródło: Mars Mission Images/NASA

 

Jak widać na przykładzie Curiosity (na ilustracji powyżej), opaski zaciskowe są odporne na prawie wszystko. Mogą się zabrudzić przez lata burz piaskowych i podróżowania po Marsie, ale wygląda na to, że są w stanie wytrzymać więcej niż aluminiowe koła łazika!

Na koniec może nieco zaskakująca informacja. Wbrew temu, czego można by się spodziewać, takie „kosmiczne” opaski nie są szczególnie rzadkie. Można je kupić w zwykłym markecie budowlanym. Jeśli więc planujesz zbudować prawdziwy marsjański łazik w swoim garażu, masz zielone światło! Pamiętaj tylko, aby zabezpieczyć go trytkami!

 

Na podstawie: ScienceAlert
Opracowała: Joanna Molenda-Żakowicz
 


Na ilustracji: Łazik Perseverance na Marsie. Źródło: Mars Mission Images/NASA.

Reklama