Trzęsienie ziemi w Chile nie uszkodziło teleskopów

Mapa z położeniem obserwatoriów ESO w Chile
1 kwietnia 2014 r. Chile nawiedziło bardzo silne trzęsienie ziemi o skali 8,2. Europejskie Obserwatorium Południowe (ESO) wydało komunikat, ze ani pracownicy, ani teleskopy organizacji nie ucierpiały. W Chile znajdują się wiele czołowych światowych teleskopów astronomicznych.

Trzęsienie ziemi nastąpiło o godzinie 20:46 czasu lokalnego (01:46 czasu polskiego). Epicentrum znajdowało się 86 km na północny-zachód od miasta Iquique. To 500 km od Obserwatoriów Paranal i ALMA. Wstrząsy były odczuwalne, ale nie wywołały żadnych uszkodzeń.

Chile jest rejonem występowania częstych trzęsień ziemi. Dlatego znajdujące się tam obserwatoria i teleskopy są zaprojektowane i budowane w taki sposób, aby bez uszczerbku przetrwać trzęsienia ziemi.

Na ilustracji:
Mapa z położeniem obserwatoriów ESO w Chile oraz zaznaczonym miejscem epicentrum trzęsienie ziemi. Źródło: ESO.