Przejdź do treści

Trzy dni kosmicznych atrakcji na światowym poziomie

ERC2020

Już w najbliższy weekend entuzjaści nauki, kosmosu i wysokich technologii będą mogli uczestniczyć w najbardziej inspirującym wydarzeniu robotyczno-kosmicznym tego roku. W dniach 11–13 września 2020 odbędzie się finał szóstej edycji European Rover Challenge (ERC) Space and Robotics Event. Drużyny z 14 krajów świata wezmą udział w rywalizacji na największym sztucznym torze marsjańskim usypanym w Kielcach. W ramach ERC 2020 oprócz zawodów robotów mobilnych organizowana jest również Strefa Pokazów Naukowo-Technologicznych, konferencja mentoringowo-biznesowa oraz e-turniej oparty na oparty na jedynym na świecie symulatorze naprawy marsjańskich łazików.

Szósta edycja ERC Space and Robotics Event odbędzie się w dniach 11–13 września na Politechnice Świętokrzyskiej w Kielcach. ERC 2020 to jedyny prestiżowy turniej robotyczno-kosmiczny na świecie, który odbędzie się w tym roku po ogłoszeniu pandemii. Szósta edycja jest wyjątkowa również z uwagi na zupełnie nową, hybrydową formułę.

Część programu będzie realizowana na kampusie Politechniki Świętokrzyskiej, a wybrane wydarzenia oraz streaming na żywo z zawodów – transmitowane na stronie internetowej ERC. Relacji z zawodów towarzyszyć będzie studio komentatorskie, w którym o innowacjach, nowych technologiach i eksploracji kosmosu prowadzący Piotr Kosek porozmawia m.in. z:

  • Louisem Hamlinem – inżynierem centrum badawczego JPL w NASA,
  • Petem Wordenem – byłym dyrektorem NASA Ames Research Center oraz szefem Breakthrough Prize Foundation, fundacji założonej przez m.in. Stephena Hawkinga,
  • Marią Antoniettą Perino – szefową zaawansowanych projektów eksploracji w Thales Alenia Space,
  • Artemis Westenberg – prezesem organizacji pozarządowej Explore Mars Europe.

Udział w transmisji #ERC2020 jest bezpłatny i nie wymaga wcześniejszej rejestracji.

– Do współpracy przy ERC 2020 zaprosiliśmy zarówno długoletnich ambasadorów naszych zawodów, jak i światowej sławy ekspertów, którzy na wrześniowych finałach chcieli pojawić się już dawno, ale ich napięte kalendarze utrudniały przyjazd do Polski. W tym roku, dzięki nowej formule, wreszcie będziemy mieli okazję porozmawiać – mówi Łukasz Wilczyński z Europejskiej Fundacji Kosmicznej, głównego organizatora zawodów ERC. – Szykujemy pełen atrakcji program online prowadzony w dwóch językach, w ramach którego z naszymi gośćmi specjalnymi będziemy dyskutować o innowacjach, nowych technologiach i eksploracji kosmosu. W zeszłym roku zawody ERC śledziło ponad 100 tys. osób i liczymy, że w tej edycji uda nam się pobić ten rekord – dodaje.

Międzynarodowe zawody robotów mobilnych

W tegorocznych finałach ERC w szranki stanie ok. 30 zespołów z 14 krajów. Zdalnie sterując pojazdem poruszającym się po torze marsjańskim zlokalizowanym na kampusie Politechniki Świętokrzyskiej, drużyny wezmą udział w dwóch konkurencjach terenowych, odzwierciedlających zadania wykonywane przez łaziki na powierzchni Marsa. Nawigację robotem na odległość umożliwi innowacyjna platforma, do której stworzenia wykorzystano system zdalnego zarządzania stworzony w Dolinie Krzemowej oraz pojazdy dostarczone przez polski start-up robotyczny. Zarówno streaming z rywalizacji drużyn, jak i transmisję z ceremonii zamknięcia zawodów, podczas której ogłoszeni zostaną zwycięzcy, będzie można oglądać online.

Strefa Pokazów Naukowo-Technologicznych

Pokazy naukowo-technologiczne są stałą częścią zawodów ERC i w tym roku również ich nie zabraknie. Instytut Dizajnu w Kielcach zaprezentuje „jedzenie przyszłości”, Kraina Przyszłości zaprosi do wyścigów zdalnie sterowanych pojazdów, a Energetyczne Centrum Nauki KPT przyjedzie z własną flotą maleńkich robotów Ozobotów i Photonów.  Z kolei w namiocie Klubu Astronomicznego Almukantarat odwiedzający poznają metody poszukiwania planet pozasłonecznych, dowiedzą się jak przewidzieć ruch ciał niebieskich oraz będą mogli samodzielnie symulować zaćmienie Słońca i Księżyca.

Część prezentacji i warsztatów odbędzie się w strefie namiotów na Politechnice Świętokrzyskiej, natomiast prelekcje popularnonaukowe, wykłady z gośćmi specjalnymi, a także pokazy filmów będą dostępne wyłącznie online. Pełny program Strefy Pokazów Naukowo-Technologicznych dostępny jest na stronie internetowej ERC.

Konferencja mentoringowo-biznesowa

Jednym z wydarzeń towarzyszących ERC 2020 jest konferencja mentoringowo-biznesowa, która odbędzie się w pierwszy dzień zawodów, czyli 11 września. Program obejmuje sześć paneli tematycznych, w których poruszone zostaną zagadnienia m.in. transferu technologii kosmicznych na Ziemię, zastosowania robotów w różnych sektorach gospodarki oraz sposobów na przyciągnięcie młodych specjalistów płci obojga do pracy w przemyśle kosmicznym. O kobietach w branży kosmicznej rozmawiać będą przedstawicielki Europejskiej Agencji Kosmicznej, Biura ONZ ds. Przestrzeni Kosmicznej, Europejskiego Obserwatorium Południowego oraz Planet Labs – amerykańskiej firmy dostarczającej zdjęcia satelitarne Ziemi w oparciu o własną konstelację satelitów.

Wśród prelegentów nie zabraknie także ekspertów z europejskich agencji kosmicznych oraz reprezentantów polskiego sektora kosmicznego. Swój udział w konferencji potwierdziły m.in. Astronika, CBK PAN, GMV, PIAP Space oraz firma SENER Polska, z której inicjatywy przyznane zostały w tym roku – pierwsze w historii ERC – nagrody Best Design Award za najlepszy robotyczny projekt łazika.

Konferencja realizowana jest w formule hybrydowej: część wystąpień odbędzie się na miejscu, czyli w Auli Głównej Politechniki Świętokrzyskiej, a całość programu będzie transmitowana online.

E-turniej ERC Rover Mechanic Challenge

Dodatkowo w ramach szóstej edycji zawodów rozegrany zostanie e-turniej ERC Rover Mechanic Challenge oparty na jedynym na świecie symulatorze naprawy łazików marsjańskich. Uczestnicy wcielą się w rolę mechaników w jednej z pierwszych kolonii na Marsie, a ich zadaniem będzie konserwacja i naprawa uszkodzonych robotów marsjańskich tak, by jak najdłużej służyły astronautom prowadzącym badania na powierzchni Czerwonej Planety. Nagrodą za zajęcie pierwszego miejsca w e-turnieju będzie możliwość zdalnego przejazdu robotem mobilnym po torze marsjańskim w Kielcach.

Współorganizatorami ERC 2020 są Europejska Fundacja Kosmiczna, Specjalna Strefa Ekonomiczna „Starachowice” S.A., Politechnika Świętokrzyska, Województwo Świętokrzyskie przy wsparciu Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, które dofinansowało projekt z programu „Społeczna odpowiedzialność nauki” Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Honorowy patronat nad wydarzeniem objęły Europejska Agencja Kosmiczna, Ministerstwo Rozwoju, Minister Spraw Zagranicznych, Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe i Ogólnopolska Sieć Naukowo-Badawcza PIONIER. Kielce pełnią rolę Miasta Gospodarza wydarzenia.

Partnerami wydarzenia są: Polska Agencja Kosmiczna, Mars Society Polska, Politechnika Poznańska, MathWorks, Leo Rover, Pyramid Games oraz SENER Polska, Polskie Stowarzyszenie Profesjonalistów Sektora Kosmicznego PSPA, DPS Software i Freedom Robotics. Współorganizatorem konferencji branżowej towarzyszącej wydarzeniu jest Akademia Leona Koźmińskiego.

Partnerami medialnymi ERC 2020 są: Onet, RMF FM, Rzeczpospolita, Perspektywy, Komputer Świat, Echo Dnia, Space24.pl, Kosmonauta.net, Astrofaza, Urania – Postępy Astronomii, Innovation News Network oraz Technology. org.

Źródło: ERC

Reklama