Przejdź do treści

Trzy starty rakiet Falcon 9 w niecałe dwa dni

falcon 9

Firma SpaceX przeprowadziła trzy starty swojej rakiety Falcon 9 w przeciągu niecałych dwóch dni! Na orbitę trafił satelita badawczy wód SWOT, satelity telekomunikacyjne dla firmy SES i kolejny zestaw satelitów telekomunikacyjnych Starlink.


Satelita badania wód

Rekordowa seria startów rozpoczęła się 16 grudnia 2022 r. Rakietę Falcon 9 wystrzelono z kosmodromu Vandenberg na zachodnim wybrzeżu USA o 12.46 czasu polskiego. W udanej misji wysłała na orbitę satelitę badawczego SWOT.

SWOT to wspólna misja agencji kosmicznych amerykańskiej NASA i francuskiej CNES. Celem satelity jest wykonanie globalnych obserwacji zbiorników wód słodkich – zmierzenie ich wielkości i głębokości oraz obserwacji wód oceanicznych.

Satelita został zbudowany na bazie platformy TAS przez firmę Thales Alenia Space. Umieszczono na nim zestaw 6 instrumentów: interferometr radarowy SAR KaRIn, wysokościomierz Poseidon-3C, radiometr mikrofalowy, anteny DORIS do dokładnego określenia pozycji orbitalnej, odbiornik sygnału nawigacyjnego GPSP i odblaskowe światła laserowe LRA do kalibracji przyrządów.

swot
Wizja artystyczna satelity SWOT na orbicie okołoziemskiej. Źródło: NASA.

Za pomocą SWOT satelita ma zbadać co najmniej 90% wszystkich światowych zbiorników wodnych. Każde miejsce ma być zmierzone przez statek średnio dwa razy co 21 dni. Wyniki badań mają pomóc w opracowaniu dokładniejszych modeli cyrkulacji oceanów, w meteorologii i badaniach klimatu oraz zarządzaniu zasobami wodnymi.

W misji wykorzystano używany dolny stopień Falcona 9 o oznaczeniu B1071. Brał on już wcześniej udział w 5 lotach. Tym razem po udanym locie również powrócił – wylądował o własnym napędzie na wyznaczonym lądowisku LZ-4 na terenie kosmodromu.


Pierwsze satelity nowej konstelacji O3b mPOWER

Jeszcze tego samego dnia na kosmodromie na Florydzie przeprowadzono kolejną misję rakiety Falcon 9. Z wyrzutni SLC-40 w Cape Canaveral rakieta wystartowała parą satelitów telekomunikacyjnych O3b mPOWER 1 i 2.

O3b to sieć satelitów budowana przez luksemburskiego operatora telekomunikacyjnego SES. Pierwsza generacja tych statków była wysyłana w latach 2013–2019. Satelity były umieszczane na średniej orbicie okołoziemskiej (podobnie do satelitów nawigacyjnych). Rolą sieci jest głównie dostarczanie usługi dostępu do Internetu dla rządów, operatorów telekomunikacyjnych i firm w miejscach gdzie brakuje naziemnych metod połączenia.

Omawiany lot zainaugurował drugą generację sieci. Planowanych jest wysłanie łącznie 11 statków. Każdy z nich waży 1200 kg i jest wyposażony w urządzenia telekomunikacyjne umożliwiające komunikację o wysokiej przepustowości i niskich opóźnieniach za pomocą 5 000 w pełni dających się ukształtować i sterowalnych wiązek.

Satelity powstały w fabrykach firmy Boeing, na bazie ich nowoczesnej platformy satelitarnej 702X, z w pełni elektrycznym napędem jonowym.

W locie wykorzystano używany dolny stopień rakiety Falcon 9. Człon o numerze B1067 wykonał już 8. misję kosmiczną. Stopień tym razem również wylądował, hamując o własnym napędzie na autonomicznej barce ASOG na Oceanie Atlantyckim.

ses o3b
Start misji SES O3b mPOWER. Źródło: SpaceX.


Kolejne Starlinki po dłuższej przerwie

Następnego dnia, 17 grudnia z kosmodromu Cape Canaveral i drugiej wyrzutni, z której działa SpaceX odbył się start rakiety Falcon 9 z zestawem 54 satelitów Starlink. Falcon 9 wystartował ze stanowiska SCL-39A o 22.32 czasu polskiego, zaledwie kilkanaście godzin po innym locie SpaceX na tym kosmodromie.

W misji Starlink 4-37 wysłano grupę 54 satelitów telekomunikacyjnych Starlink na niską orbitę okołoziemską. Starlink to budowana przez firmę SpaceX sieć satelitów telekomunikacyjnych zapewniająca szerokopasmowy dostęp do Internetu. Głównymi klientami systemu są osoby i organizacje zlokalizowane w miejscach, gdzie naziemne usługi są zawodne bądź w ogóle niedostępne.

W 2021 r. firma ukończyła budowę pierwszej powłoki, a obecnie skupia się na uzupełnieniu satelitów na kolejnej. Do tej pory wysłano już ponad 3600 satelitów Starlink, z czego prawie 3300 obecnie działa. Każdy z obecnie wysyłanych satelitów Starlink ma masę około 300 kg. Statki są wyposażone w anteny obsługujące pasma radiowe Ka i Ku oraz lasery do komunikacji międzysatelitarnej. Starlinki wchodzą na swoje docelowe orbity używając napędu elektrycznego za pomocą silników jonowych Halla. Z systemu Starlink korzysta już ponad 500 tysięcy abonentów z ponad 40 państw na całym świecie.

Misja Starlink 4-37 pobiła kolejny rekord należący do firmy SpaceX. W locie wykorzystano egzemplarz dolnego członu rakiety Falcon 9, który jest już weteranem misji kosmicznych. Stopień o oznaczeniu B1058 brał udział dotychczas w 14 misjach. To była jego piętnasta. Po wykonaniu zadania człon powrócił na Ziemię, lądując na barce JRTI na Oceanie Atlantyckim.


Podsumowanie

Na świecie wykonano do tej pory w tym roku 175 udanych misji orbitalnych. Firma SpaceX powinna jeszcze dorzucić do tego zestawienia dwa loty, które planuje wykonać do końca 2022 r.

 

Na podstawie: SpaceX/SES/SN

Opracował: Rafał Grabiański

 

Na zdjęciu tytułowym: Rakieta Falcon 9 startująca z satelitami misji O3b mPOWER. Źródło: SpaceX.
 

Reklama