Przejdź do treści

„Twardowsky” zajął II miejsce w konkursie Mars Colony Prize

Wizualizacja kolonii "Twardowsky" (mat. zespołu)

Studenci Politechniki Wrocławskiej zajęli wysokie miejsca w międzynarodowym konkursie Mars Colony Prize na projekt osiedla na Czerwonej Planecie. Autorzy koncepcji „Twardowsky” zdobyli drugie miejsce, a miasto „Ideacity” uplasowało się na piątej pozycji. W konkursie oceniono sto projektów z całego świata.

Konkurs został zorganizowany w ramach dorocznej międzynarodowej konferencji stowarzyszenia Mars Society przyciągającej naukowców i przedsiębiorców zaangażowanych w tematykę badań i eksploracji kosmosu. Jego wyniki poznaliśmy w niedzielę nad ranem (czasu polskiego). W finale znalazło się dziesięć projektów opracowanych przez Rosjan, Szwedów, Amerykanów, Francuzów i Szwajcarów oraz dwie propozycje zespołów z Politechniki Wrocławskiej. Na konkurs swoje propozycje nadsyłali zainteresowani z całego świata, w tym inżynierowie pracujący na co dzień w firmach z branży kosmicznej oraz liczne zespoły studenckie.

Za najlepszy w konkursie uznano projekt „Star City” opracowany przez przedstawicieli Massachusetts Institute of Technology. Drugie miejsce w konkursie – i tym samym pięć tys. dolarów – przyznano projektowi „Twardowsky”. Trzecie miejsce przyznano za koncepcję „CrowdSpace” stworzoną przez zespół z Rosji. Drugi polski zespół z PWr, z koncepcją „Ideacity”, zajął dobre, piąte miejsce.

Zadaniem uczestników konkursu było zaprojektowanie samowystarczalnej marsjańskiej kolonii dla tysiąca osób. Osiedle powinno importować jak najmniej towarów z Ziemi, a jednocześnie wytwarzać produkty na eksport, by mieć się z czego utrzymywać. Miasto musi samo wytwarzać jedzenie dla swoich mieszkańców, podobnie jak materiały budowlane potrzebne do stopniowego rozbudowywania się oraz m.in. energię, ubrania, pojazdy, maszyny i wszystkie produkty codziennego użytku.

Projektanci musieli także wziąć pod uwagę wiele ograniczeń wynikających z warunków panujących na Czerwonej Planecie m.in. niską żyzność marsjańskiej gleby w porównaniu do ziemskiej, duże wahania temperatur, brak tlenu i wysoki poziom radiacji. W codziennym funkcjonowaniu mieszkańcom kolonii mają jednak pomagać roboty i sztuczna inteligencja.

Nad „Twardowsky'm” pracowali studenci i doktoranci PWr skupieni wokół grupy Space is More i Koła Naukowego Pojazdów i Robotów Mobilnych Off-Road (znani przede wszystkim jako Projekt Scorpio). Ich koncepcja zakłada m.in. powstanie kolonii w kraterze Jezero, który jest planowanym miejscem lądowania misji Mars 2020 amerykańskiej agencji NASA. Mieszkańcy osiedla mieliby zostać podzieleni na grupy po dwieście osób. Przebywaliby w dużych otwartych przestrzeniach w układzie tarasowym z dostępem do zieleni, a ich mieszkania sąsiadowałyby m.in. z restauracjami, kafejkami, sklepami czy placówkami medycznymi. Wytwarzanie żywności w „Twardowskym” opierałoby się o akwaponikę, czyli połączenie hodowli ryb w wielkich akwariach z uprawą roślin w wodzie. Pomysłami na równoważenie wydatków i dochodów kolonii miałyby być oferty turystyczne dla odwiedzających z Ziemi i produkcja dóbr luksusowych takich jak marsjańska wódka.

Nad projektem pracowało 19 osób z siedmiu wydziałów Politechniki Wrocławskiej: Joanna Kuźma, Natalia Ćwilichowska, Katarzyna Lis, Sławek Malkowski, Dariusz Szczotkowski, Szymon Łój, Orest Savystskyi, Dominik Liskiewicz, Wojciech Fikus, Jakub Nalewaj, Anna Jurga, Leszek Orzechowski, Bartosz Drozd, Paweł Górniak, Krzysztof Ratajczak, Paweł Piszko, Maciej Piorun, Amanda Solaniuk i Anna Wójcik.

Piąte miejsce w konkursie przyznano zespołowi Innspace, autorom koncepcji „Ideacity”. Projekt ten wykorzystuje renesansową koncepcję miasta idealnego. Zakłada więc krótkie odległości (miasto mieści się na planie sześciokąta o boku 400 m), centrum będące głównym punktem kolonii i stworzenie sieci zarówno podziemnych tuneli pozwalających poruszać się po mieście bez narażania się na zewnętrzne warunki, jak i dróg na powierzchni umożliwiających ruch pojazdów z ładunkami. Bliżej centrum studenci zaprojektowali budynki przeznaczone do codziennego funkcjonowania, natomiast na zewnętrznej części miasta ulokowali zabudowania przemysłowe. Większość zabudowy znajduje się pod ziemią, co pozwala chronić mieszkańców przed promieniowaniem.

Nad projektem pracowali Beata Suścicka z Wydziału Architektury, Magdalena Łabowska i Piotr Torchała z Wydziału Mechanicznego oraz Justyna Pelc i Andrzej Reinke z Wydziału Informatyki i Zarządzania Politechniki Wrocławskiej.

Obie grupy studenckie, podobnie jak wszyscy półfinaliści konkursu – czyli 25 zespołów wskazanych przez jury Mars Colony Prize w maju 2019 – opublikują też artykuły na temat swoich rozwiązań w książce „Mars Colonies: Plans for Settling The Red Planet” („Marsjańskie kolonie: Plany zasiedlenia Czerwonej Planety”).

Pełną listę finalistów Mars Colony Prize Competition można znaleźć na stronie Mars Society

Źródło: Politechnika Wrocławska

Reklama