Przejdź do treści

Tysięczna wiadomość z ESO

Europejskie Obserwatorium Południowe opublikowało ostatnio zdjęcie przedstawiające jedną z mgławic (IC 4628 - Mgławica Krewetka), wraz z towarzyszącym artykułem popularnonaukowym. Jest to tysięczny "nius" z ESO. Pierwszą tego typu notatkę dla mediów organizacja opublikowała w 1985 r. Opisywała wtedy obserwacje komety Halleya. Obecnie ESO jest jednym z głównych na świecie źródeł astronomicznych wiadomości, zdjęć i multimediów.

Mgławica Krewetka jest oddalona od nas o około 6000 lat świetlnych. Ma rozmiar prawie 250 lat świetlnych i na niebie zajmuje bardzo duży obszar, odpowiadający czterem tarczom Księżyca w pełni. IC 4826 jest przykładem obszaru HII (zjonizowanego wodoru), w którym powstają młode, gorące gwiazdy. To właśnie ich silne promieniowanie ultrafioletowe powoduje świecenie gazu. Promieniowanie usuwa elektrony z atomów wodoru, które następnie rekombinują i uwalniają energię w formie światła. Gdy taki proces zachodzi, każdy pierwiastek chemiczny emituje światło o charakterystycznej barwie. Dla wodoru dominującym kolorem jest czerwony.

Zdjęcie wykonano za pomocą teleskopu VST w Obserwatorium ESO Paranal w Chile. VST (VLT Survey Telescope) jest największym teleskopem na świecie zaprojektowanym do wykonywania przeglądów nieba w świetle widzialnym. Ma średnicę 2,6 metra i kamerę OmegaCAM zawierającą 32 detektory CCD, które tworzą razem obrazy 268-megapikselowe.

Z kolei zdjęcie towarzyszące historycznej wiadomości z 1985 r. przedstawiało kometę Halleya. W notatce zatytułowanej "Kometa Halleya rozwija warkocz" opisywano wyniki obserwacji dokonane 1-metrowym teleskopem w Obserwatorium La Silla, W momencie wykonania fotografii kometa znajdowała się 200 milionów kilometrów od Ziemi. Teleskop ESO stanowił element wielkiej kampanii obserwacyjnej komety, prowadzonej zarówno teleskopami naziemnymi, jak i sondami kosmicznymi.

Źródłowe wiadomości ESO:


Źródło zdjęcia: ESO. Acknowledgement: Martin Pugh.