Przejdź do treści

Udana eksplozja na asteroidzie Ryugu

img

Japońska sonda kosmiczna Hayabusa2 zrzuciła w piątek na powierzchnię asteroidy Ryugu pojemnik z materiałem wybuchowym, celem utworzenia sztucznego krateru.

Operacja SCI (Small Carry-On Impactor) rozpoczęła się 4 kwietnia o 6:00 czasu polskiego. Statek rozpoczął wtedy zniżanie do asteroidy z bazowej wysokości 20 km. Początkowo tempo zniżania wynosiło 40 cm/s. O 16:20 sonda była już w odległości 5 km od powierzchni asteroidy. Rozpoczęła się wtedy druga faza zniżania ze zmniejszoną prędkością opadania (10 cm/s).

img
Mapa Ryugu z zaznaczonymi nazwanymi kraterami i miejscami: lądowania (Touchdown point), operacji utworzenia krateru (na źółto). Po prawej docelowy punkt zrzucania pojemnika SCI. Źródło: JAXA.

Już 5 kwietnia o 3:44 sonda dotarła do wysokości 500 m, skąd po 12 minutach wypuściła pojemnik z materiałami wybuchowymi i miedzianą kulą. Natychmiast po tym wypuszczeniu, Hayabusa2 wykonała manewr ewakuacji, by nie zostać trafiona odłamkiem skały wylatującym na skutek eksplozji. 18 minut po wypuszczeniu sonda zostawiła za sobą kamerę DCAM3, która miała zarejestrować zdarzenie.

img
Moment wypuszczenia pojemnika z ładunkiem wybuchowym. Źródło: JAXA.

Eksplozja nastąpiła o 4:36 nad ranem. Statek następnie zaczął powrót do swojej pozycji wyjściowej, jednocześnie wykonując obserwację asteroidy po wybuchu.

Na fotografii z kamery DCAM3 widać materiał skalny wyrzucony na skutek operacji.

img
Zdjęcie wykonane przez kamerę DCAM3, pokazujące wyrzucony materiał skalny na skutek operacji SCI. Źródło: JAXA.

Źródło: JAXA

Więcej informacji:

Na zdjęciu: Wizja artystyczna sondy Hayabusa2 docierającej do asteroidy Ryugu. Źródło: JAXA/Akihiro Ikeshita.
 

Reklama