Przejdź do treści

Udana wymiana uszkodzonego modułu ładującego w czasie historycznego spaceru na ISS

img

Astronautki NASA Christina Koch i dr Jessica Meir wykonały historyczny, pierwszy spacer kosmiczny z udziałem dwóch kobiet. Głównym celem wyjścia była wymiana niedziałającego modułu ładowania akumulatora BC/DU w sekcji P6 stacji.

Trwa wymiana akumulatorów w sekcji P6 Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Wysłużone baterie niklowo-wodorowe są zastępowane wydajniejszymi ogniwami litowo-jonowymi. Podczas dwóch poprzednich spacerów przeprowadzonych w październiku udało się wymienić pierwszą z dwóch linii zasilania w module P6. 3 nowe akumulatory zastąpiły 6 starych.

Niestety podczas ponownej aktywacji modułów BC/DU kontrolujących ładowanie baterii jeden z nich się nie aktywował. NASA postanowiła więc zmienić plany dotyczące trzeciego spaceru. Zamiast kolejnych wymian na 2. linii zasilania w module P6, astronautki stanęły przed nowym zadaniem - wymiany zepsutego modułu BC/DU na 1. linii.

Para Koch i Meir poradziła sobie z zadaniem w około 3 godziny. Następnie astronautki przeszły do europejskiego modułu Columbus, gdzie przygotowały zewnętrzne miejsce dla europejskiej platformy na ładunki Bartolomeo. Platforma ma zostać wysłana już w 2020 roku.

img
Christina Koch (z przodu) i Jessica Meir (z tyłu, kombinezon bez paska) podczas spaceru kosmicznego EVA-58. Źródło: NASA TV.

Spacer trwał łącznie 7 godzin i 17 minut. Był to pierwszy spacer kosmiczny w wykonaniu Jessici Meir i czwarty dla Christiny Koch, która na zewnątrz ISS spędziła już 27 godzin i 48 minut. Był to 221. spacer kosmiczny w historii działania Międzynarodowej Stacji Kosmicznej i 8. w tym roku.

Przez awarię modułu BC/DU NASA postanowiła zmienić harmonogram kolejnych spacerów. To już awaria drugiego egzemplarza tego urządzenia i może mieć ona związek z nowymi akumulatorami. Oba uszkodzone moduły wrócą teraz na Ziemię w statku Dragon, celem ich inspekcji. Do czasu ustalenia przyczyn problemów wymiana baterii w sekcji P6 zostaje wstrzymana. Kolejne amerykańskie spacery na ISS zostaną już jednak przeprowadzone w listopadzie i grudniu. W serii 5 spacerów ma zostać naprawiony spektrometr Alpha Magnetic Spectrometer. Pod koniec października na zewnątrz wyjdzie też para rosyjskich kosmonautów.

Na podstawie: NASA/NSF

Opracował: Rafał Grabiański

Więcej informacji:

 

Na zdjęciu tytułowym: Christina Koch i Jessica Meir z pozostałymi członkami 61. Ekspedycji na ISS po udanym spacerze kosmicznym EVA-58. Źródło: NASA.