Stopień wznoszenia misji Chang’e 5, który zabrał z Księżyca materiał zebrany wcześniej przez lądownik, zadokował z powodzeniem do orbitera, który wróci z tymi próbkami na Ziemię.
Trwa najbardziej skomplikowana do tej pory misja księżycowa Chin. Zadaniem zestawu statków Chang’e 5 jest pobranie i przetransportowanie na Ziemię próbek księżycowych. Ostatnia taka misja została przeprowadzona przez Związek Radziecki w 1976 roku.
Właśnie zakończył się kolejny etap wyprawy. Po tym jak lądownik misji dotknął 1 grudnia powierzchni Księżyca, zaczęła się operacja zbierania próbek. Cały proces trwał zaledwie 19 godzin. Zebrany materiał został umieszczony w specjalnym stopniu wznoszenia, który 3 grudnia oddzielił się od lądownika i poleciał na orbitę.
Przez kolejne dwa dni stopień wznoszenia wykonywał manewry zbliżające go do pozostającego na orbicie orbitera. W końcu 5 grudnia nastąpiła faza ostatecznego zbliżenia się i dokowania dwóch statków.
Ostateczne zbliżenie rozpoczęło się o 19.13 czasu polskiego. Dokowanie stopnia wznoszenia z orbiterem nastąpiło o 21.42. O 22.12 kontener z próbkami księżycowymi został z powodzeniem przemieszczony do kapsuły powrotnej mieszczącej się na orbiterze.
Film z dokowania stopnia wznoszenia z orbiterem misji Chang'e 5. Źródło: CCTV/CNSA/CLEP/SciNews.
Cały proces przekazania próbek ze stopnia wznoszenia do orbitera. Źródło: CCTV13.
Było to pierwsze połączenie się dwóch statków na orbicie wokółksiężycowej od czasu ostatniego lotu Apollo w 1972 roku i pierwsze w ogóle połączenie się autonomiczne dwóch statków bezzałogowych poza orbitą Ziemi.
6 grudnia o 5.35 zbędny już stopień wznoszenia wraz z mechanizmem dokującym został oddzielony od orbitera. Okazało się, że stopień wznoszenia tak dobrze działał, że zespół misji zastanawia się nad dodatkowymi zadaniami dla niego na orbicie wokółksiężycowej.
Separation of the orbiter and return vehicle from the ascender.
— LaunchStuff (@LaunchStuff) December 6, 2020
(cleaner footage re-upload)
📸:CNSA/CLEP
ℹ:https://t.co/tJbtz6TSNQ pic.twitter.com/SXIi9Ei42Y
Film z odłączenia się stopnia wznoszenia od orbitera.
Teraz orbiter z kapsułą powrotną będzie krążyć wokół Księżyca, czekając na okno startowe do powrotu na Ziemię. To okno powinno otworzyć się już za kilka dni. Powrót orbitera na Ziemię potrwa 5 dni. Kapsuła powrotna wyląduje w Mongolii Wewnętrznej w połowie grudnia.
Opracował: Rafał Grabiański
Na podstawie: Xinhua/CLEP/SpaceNews
Więcej informacji:
Na zdjęciu: Animacja przedstawiająca dokowanie stopnia wznoszenia z orbiterem misji Chang'e 5. Źródło: CNSA/CLEP.