Przejdź do treści

Udane dokowanie i transfer materiału księżycowego do orbitera Chang'e 5. Próbki wracają na Ziemię za kilka dni!

img

Stopień wznoszenia misji Chang’e 5, który zabrał z Księżyca materiał zebrany wcześniej przez lądownik, zadokował z powodzeniem do orbitera, który wróci z tymi próbkami na Ziemię.

Trwa najbardziej skomplikowana do tej pory misja księżycowa Chin. Zadaniem zestawu statków Chang’e 5 jest pobranie i przetransportowanie na Ziemię próbek księżycowych. Ostatnia taka misja została przeprowadzona przez Związek Radziecki w 1976 roku.

Właśnie zakończył się kolejny etap wyprawy. Po tym jak lądownik misji dotknął 1 grudnia powierzchni Księżyca, zaczęła się operacja zbierania próbek. Cały proces trwał zaledwie 19 godzin. Zebrany materiał został umieszczony w specjalnym stopniu wznoszenia, który 3 grudnia oddzielił się od lądownika i poleciał na orbitę.

Przez kolejne dwa dni stopień wznoszenia wykonywał manewry zbliżające go do pozostającego na orbicie orbitera. W końcu 5 grudnia nastąpiła faza ostatecznego zbliżenia się i dokowania dwóch statków.

Ostateczne zbliżenie rozpoczęło się o 19.13 czasu polskiego. Dokowanie stopnia wznoszenia z orbiterem nastąpiło o 21.42. O 22.12 kontener z próbkami księżycowymi został z powodzeniem przemieszczony do kapsuły powrotnej mieszczącej się na orbiterze.


Film z dokowania stopnia wznoszenia z orbiterem misji Chang'e 5. Źródło: CCTV/CNSA/CLEP/SciNews.

Video file

Cały proces przekazania próbek ze stopnia wznoszenia do orbitera. Źródło: CCTV13.

Było to pierwsze połączenie się dwóch statków na orbicie wokółksiężycowej od czasu ostatniego lotu Apollo w 1972 roku i pierwsze w ogóle połączenie się autonomiczne dwóch statków bezzałogowych poza orbitą Ziemi.

6 grudnia o 5.35 zbędny już stopień wznoszenia wraz z mechanizmem dokującym został oddzielony od orbitera. Okazało się, że stopień wznoszenia tak dobrze działał, że zespół misji zastanawia się nad dodatkowymi zadaniami dla niego na orbicie wokółksiężycowej.

 

 

Film z odłączenia się stopnia wznoszenia od orbitera.

Teraz orbiter z kapsułą powrotną będzie krążyć wokół Księżyca, czekając na okno startowe do powrotu na Ziemię. To okno powinno otworzyć się już za kilka dni. Powrót orbitera na Ziemię potrwa 5 dni. Kapsuła powrotna wyląduje w Mongolii Wewnętrznej w połowie grudnia.

 

Opracował: Rafał Grabiański

Na podstawie: Xinhua/CLEP/SpaceNews

 

Więcej informacji:

 

 

Na zdjęciu: Animacja przedstawiająca dokowanie stopnia wznoszenia z orbiterem misji Chang'e 5. Źródło: CNSA/CLEP.

 

 


 

Reklama