Przejdź do treści

Udany debiut chińskiej rakiety Kaituozhe-2

Chiny wysłały na orbitę satelitę Tiankun-1, używając do tego celu tajnej rakiety Kaituozhe-2. Rakieta wystartowała o 0:53 polskiego czasu w nocy z czwartku na piątek z najstarszego chińskiego centrum startowego Jiuquan. Satelita osiągnął docelową niską orbitę okołoziemską.

W ostatnich miesiącach Chiny debiutowały z wieloma nowymi rakietami. Trzy z nich należą do rodziny Długi Marsz – rakiet które stanowią trzon chińskiej astronautyki. Żadne szczegóły na temat najnowszej rakiety ani satelity nie zostały przedstawione. Wiadomo, że poprzednikiem tej rakiety jest KT-1, rozwijana od 2000 roku, zaprojektowana do dostarczania 100 kg na niską orbitę polarną. Próby chińczyków z rakietą KT-1 nie powiodły się jednak i program został anulowany.

Według doniesień chińskich mediów KT-2 jest rakietą zaprojektowaną do operacji komercyjnych z mobilnym stanowiskiem startowym. Wiadomo, że rakieta opiera się na pocisku balistycznym DF-21 lub DF-31, jest trójstopniowa (wszystkie stopnie na paliwo stałe). Może wynieść 250 kg na heliosynchroniczną orbitę SSO oraz 350 kg na niską orbitę LEO.

Premierowy start rakiety KT-2 wyniósł na orbitę o parametrach 375 na 400 km i inklinacji 97 stopni satelitę TK-1 (Tiankun-1). Tajemniczy ładunek to prawdopodobnie nowa, niewielka platforma przeznaczona do montażu na niej urządzeń teledetekcyjnych. Misja miałaby na celu test systemów platformy, jej elektroniki, systemów komunikacji i współpracy z umieszczonymi na niej urządzeniami teledetekcyjnymi do obserwacji Ziemi w świetle widzialnym, podczerwieni i częstotliwościach mikrofalowych.

Jest to już trzecia w ostatnim czasie nowa rakieta chińska na paliwo stałe, obok Długiego Marszu 11 debiutującego w 2015 i Kuaizhou 1A, która po raz pierwszy wystartowała w styczniu tego roku.

Źródło: Spaceflight101.com

Na zdjęciu: Startująca 3 marca 2017 roku rakieta Kaituozhe-2. Źródło: Chinaspaceflight

Reklama