Przejdź do treści

Udany lot eksperymentalnego statku kosmicznego IXV

Rakieta Vega VV04 wynosząca na orbitę eksperymentalny statek kosmiczny ESA, IXV. Kosmodrom Kourou, Gujana Francuska

Nowy statek kosmiczny ESA, Intermediate eXperimental Vehicle (IXV) szczęśliwie powrócił z Kosmosu na Ziemię. Wcześniej zdołał osiągnąć pułap 412 kilometrów ponad powierzchnią naszej planety. Jest to obiecujący kandydat na pierwszy europejski pojazd kosmiczny wielokrotnego użytku, podobny do amerykańskich wahadłowców. Technologia ta posłuży być może do opracowania statków mających w przyszłości brać udział w misjach a Marsa.

Rakieta Vega wyniosła statek na orbitę 11 lutego, z kosmodromu ESA na Gujanie Francuskiej (Kourou). Pojazd kosmiczny oddzielił się od niej na wysokości 340 kilometrów i dalej podróżował już sam, osiągając docelową wysokość 412 kilometrów. Powracając na Ziemię zebrał dużą ilość danych przy pomocy ponad 300 różnego rodzaju czujników. Podczas powrotu ważący dwie tony i mierzący 5 metrów statek powoli zwolniał z prędkości hiperdźwiękowej do naddźwiękowej, wchodząc ostatecznie w atmosferę z prędkością 7,5 km/s na wysokości 120 kilometrów – podobnie jak obiekty powracające z tzw. niskiej orbity Ziemi.

IXV lądował lotem szybowym, a następie rozłożył specjalne spadochrony. Wpadł do Oceanu Spokojnego, nieopodal Galapagos. W trakcie całego lotu misja była szczegółowo monitorowana przez Centrum Kontroli (ALTEC Advanced Logistics Technology Engineering Center) w Turynie we Włoszech, przy pomocy stacji naziemnych zlokalizowanych m.in. w Gabonie i Kenii.

Tak udany powrót statku na Ziemię zdaniem naukowców i inżynierów otwiera nowy rozdział w dziejach całej ESA. To nadzieja na całą flotę statków kosmicznych, które mogą powrócić z innych planet, a także na dalsze loty załogowe. To też możliwość misji badawczych i naprawczych dla sztucznych satelitów. Zdaniem Gaele'a Wintersa z ESA misja ta nauczy nas wiele na temat technologii, które będę w przyszłości niezbędne w projektowaniu nowych systemów wynoszenia statków na orbitę.

 

https://astronomy.com/news/2015/02/experimental-spaceplane-completes-research-flight

 

Szczegółowe wyniki i raporty z tej udanej misji będą dostępne już w marcu. Zostaną on wykorzystane w programie PRIDE (Program for Reusable In-Orbit Demonstrator for Europe), który jest częściowo finansowany przez ESA.

 

Czytaj więcej:

 


Źródło: Astronomy.com

Opracowanie: Elżbieta Kuligowska

(Tekst ukazał się pierwotnie w serwisie edukacyjnym PTA Orion, którego zasoby zostały włączone do portalu Urania)

Na zdjęciu: Rakieta Vega VV04 wynosząca na orbitę eksperymentalny statek kosmiczny ESA, IXV. Kosmodrom Kourou, Gujana Francuska, 11 lutego 2015. Źródło: ESA–S. Corvaja, 2015

Reklama