Przejdź do treści

Udany lot komercyjnej rakiety Electron

Firma Rocket Lab wykonała pierwszy komercyjny lot swojej rakiety Electron. W ramach misji wysłano z powodzeniem siedem satelitów.

Był to trzeci start rakiety Electron, po dwóch testowych lotach w 2017 i 2018 roku. Po raz pierwszy rakieta zabrała ze sobą ładunek od klientów. Start odbył się z Półwyspu Mahia w Nowej Zelandii.

Lot przebiegł pomyślnie. Po nieco ponad 9 minutach rakieta osiągnęła orbitę po pracy pierwszych dwóch stopni. Na koniec trzeci stopień po niemal godzinnej fazie lotu dryfowego, odpalił silnik w celu cyrkularyzacji orbity na wysokości około 500 km. Ładunki zostały poprawnie odseparowane od górnego stopnia rakiety.


Film ze startu rakiety Electron w pierwszym komercyjnym locie nazwanym "It's Business Time". Źródło: Rocket Lab.

O ładunkach


Na pokładzie rakiety znalazło się siedem ładunków o łącznej masie około 40 kg.

2 satelity LEMUR-2. Należące do firmy Spire Global nanosatelity, należą do konstelacji, mającej na celu monitorowanie ruchów statków morskich na Ziemi. Satelity używają również technik obserwacji okultacji sygnału GPS, w celu profilowania atmosfery i dostarczania danych pogodowych. To już 74. i 75. satelita tej serii. W tej chwili na niskiej orbicie jest aktywnych ponad 50 statków tego systemu. Wysłane w tym locie Lemury mają jeszcze dodatkowy ładunek ADS-B do usług śledzenia statków powietrznych.

2 satelity PROXIMA. Ładunki należące do australijskiej firmy Fleet Space Technologies. Ma to być początek nowej sieci nanosatelitów dostarczających dostęp do sieci Internet w trudno dostępnych miejscach na Ziemi.

IRVINE01 - satelita standardu CubeSat. Jest to szkolny satelita, zbudowany przy udziale 150 amerykańskich szkół średnich. Satelita miał pomóc w rozwijaniu zdolności inżynieryjnych amerykańskiej młodzieży i teraz będzie też operowany przez szkoły w Kalifornii. Na pokładzie nanosatelity znalazła się kamera, za pomocą której będą wykonane zdjęcia Wenus, gwiazd i innych ciał niebieskich.

NABEO - demonstrator technologiczny do testowania technik deorbitacyjnych przy użyciu żagla. Satelita NABEO został zbudowany przez firmę High Performance Space Structure Systems GmbH.

GeoOptics CICERO 10 - kolejny satelita kalifornijskiej firmy GeoOptics, która buduje sieć małych satelitów do monitoringu pogodowego na podstawie okultacji sygnału GPS przez atmosferę.

Podsumowanie


Był to drugi udany lot orbitalny rakiety Electron, jednak dopiero pierwszy, w którym na pokładzie rakiety znalazły się ładunki od klientów firmy. W pierwszym locie symulatorem masy była odbijająca światło sfera, nazwana Humanity Star.

Przeczytaj też: Rakieta Electron osiąga orbitę w swoim drugim locie.

Rakieta Electron jest w stanie wynieść do 150 kg na popularną orbitę heliosynchroniczną. Firma chwali się niskimi kosztami misji. Lot rakietą ma bowiem kosztować niecałe 6 mln dolarów, oferując tani dostęp do przestrzeni kosmicznej dla mniejszych graczy.

Rocket Lab chce kolejny start swojej rakiety przeprowadzić w grudniu. Firma otworzyła nową fabrykę w Auckland i obecnie jest w stanie produkować jedną rakietę w czasie tygodnia. Na 2019 roku firma ma zakontraktowanych 16 lotów. W Wirginii przygotowywany jest drugi kosmodrom dla rakiety.

Celem firmy jest wykonywanie do końca przyszłego roku lotów co dwa tygodnie, a w 2020 roku osiągnięcie tempa jednego lotu rakiety na tydzień.

Źródło: NS/Rocket Lab

Więcej informacji:


Na zdjęciu: Pierwsze sekundy lotu rakiety Electron w ramach misji "It's Business Time". Źródło: Rocket Lab.

Reklama