Przejdź do treści

Udany lot testowy Światowida

polski nanosatelita Światowid

W minioną sobotę, 26 maja 2018 roku, z miasteczka studenckiego Politechniki Wrocławskiej wystartował prototyp pierwszego polskiego komercyjnego satelity – Światowida. Wzniósł się on na wysokość około 28 kilometrów za pomocą balonu stratosferycznego. Dzięki temu dokładnie przetestować całą aparaturę pokładową i systemy komunikacji dwustronnej w paśmie 70 centymetrów przez cały czas trwania lotu.

Pierwszy polski satelita obserwacyjny cieszy się dużym zainteresowaniem mediów. Nasz wspólny niekomercyjny, próbny lot prototypu dostarczył wielu cennych wniosków i informacji, przydatnych w przygotowaniach do lotu rakietą Antares. Trzymamy kciuki za SatRevolution, by udało im się jeszcze w tym roku wysłać Światowida na niską orbitę okołoziemską (low Earth orbit, tj. LEO) – czytamy na stronie Klubu Łączności Ratunkowej SP6ZWR.

W ostatniej chwili, do testowej misji Światowida dodano testowe próbki leków o wadze 5 gramów. Przygotowali je studenci – członkowie jednego z kół naukowych działających na Uniwersytecie Medycznym we Wrocławiu.

Jeśli wszystko pójdzie dobrze, już w listopadzie tego roku Światowid zostanie wyniesiony na orbitę okołoziemską. To ogromny sukces polskiej branży kosmicznej.

Planujemy stworzenie konstelacji nanosatelitów (roju) złożonej docelowo z 66 sztuk tego nanosatelity. W przyszłości możliwe będzie osiągnięcie liczby satelitów pozwalającej na obrazowanie powierzchni Ziemi w czasie niemal rzeczywistym – planuje Grzegorz Zwoliński, prezes SatRevolution.

Czytaj więcej:

 

Opracowanie: Elżbieta Kuligowska

Źródło: SatRevolutions, Klub Łączności Ratunkowej SP6ZWR

 

Na zdjęciu: Światowid ponad Polską, 26 maja 2018 roku

Źródło: SatRevolutions

Reklama