Przejdź do treści

Udany powrót Falcona 9. Rakieta wynosi satelity Iridium NEXT

Z kompleksu startowego w bazie lotniczej Vandenberg w Kalifornii wystartowała o godzinie 18:54 (czasu polskiego) rakieta Falcon 9 z satelitami telekomunikacyjnymi Iridium NEXT. Był to długo oczekiwany powrót do lotów tej rakiety, po wrześniowym wybuchu, który zniszczył przygotowywaną do startu rakietę oraz satelitę AMOS-6.

Lot przebiegł pomyślnie i najcięższy do tej pory ładunek wynoszony przez rakietę Falcon 9 znalazł się na kołowej orbicie, o wysokości 625 km. Sukces był podwójny, bowiem pierwszy stopień wrócił i wylądował w efektowny sposób na samym środku barki.

Lot rakiety firmy SpaceX rozpoczął największą w historii wymianę floty satelitów. W ciągu najbliższych trzech lat wyniesionych zostanie 72 satelitów Iridium-NEXT. Zastąpią one satelity pierwszej generacji systemu telekomunikacyjnego firmy Iridium.

Konstelacja Iridium NEXT


Iridium-NEXT udostępniać będzie całodobowe usługi komunikacyjne na terenie całej kuli ziemskiej. Będzie też jedną z największych konstelacji satelitów teledetekcyjnych dzięki przenoszneniu na pokładach satelitów urządzeń obserwacji Ziemi.

Każdy z satelitów Iridium NEXT waży 860 kg. Satelity zostały wyposażone w terminale telekomunikacyjne umożliwiające wykonywanie połączeń głosowych oraz przekaz danych do szybkości transferu dochodzącej do 8 Mb/s. Oprócz sprzętu telekomunikacyjnego w każdym satelicie znalazło się miejsce dla dwóch urządzeń dedykowanych monitoringowi ruchu morskiego i lotniczego oraz jednego urządzenia teledetekcyjnego wyposażonego w zestaw sensorów obserwacji Ziemi. Teledetekcja na satelicie umożliwi pozyskiwanie obrazów Ziemi, pomiary środowiska kosmicznego, właściwości atmosfery czy nierównowagi radiacyjnej naszej planety.

Przebieg startu


Na 3 sekundy przed startem uruchomione zostało wszystkie dziewięć silników 1. stopnia rakiety. Dokładnie o 18:54:39 ciąg równoważny ciężarowi prawie 700 t podniósł rakietę ze stanowisku startowym rozpoczynając majestatyczny lot.

Rakieta podnosiła się w pionowym locie przez 20 sekund, następnie zaczęła się zwracać w kierunku  południowym o azymucie 179,2 stopni. Po nieco ponad minucie lotu rakieta przekroczyła prędkość dźwięku i chwilę później przeszła przez moment najwyższego ciśnienia aerodynamicznego.

2 minuty i 25 sekund po starcie osiągając szybkość 1,94 km/s pracę zakończył pierwszy stopień. 10 sekund później rozpędzanie rakiety kontynuował górny stopień. Po 6 minutach i 34 sekundach pracy rakieta wprowadziła siebie z ładunkiem na orbitę parkingową.

W czasie gdy drugi stopień przyspieszał do prędkości orbitalnej, dolny stopień rozpoczął szybki powrót, którego celem była barka na oceanie, 370 km na zachód od San Diego. Tuż po odłączeniu się od rakiety, 1. stopień zwrócił się silnikami do przodu i wykonał manewr zmniejszający szybkość. Tuż po tym rozwinął czwórkę lotek sterujących. 6 minut i 30 sekund od startu, uruchomione zostały ponownie 3 silniki w celu zwolnienia i przygotowania stopnia do lądowania.

Dolna część rakiety szybko zbliżała się do autonomicznej barki. W ostatniej fazie lotu odpaliła środkowy silnik i rozłożyła przed przyziemieniem nogi. Rakieta dotknęła łagodnie ziemi na samym środku wyznaczonego lądowiska. Było to już 7. udane lądowanie dla firmy SpaceX, pierwsze na Oceanie Spokojnym i piąte na barce.

Po udanym lądowaniu, górny stopień rakiety skończył pracę i zaczęła się faza 43-minutowego swobodnego dryfu. W najwyższym punkcie parkingowej orbicie, na wysokości ponad 600 km nastąpiło kolejne odpalenie górnego stopnia. Restart trwał jedynie 3 sekundy. Wystarczyło to by podnieść perygeum orbity i ustalić ładunek na stabilnej orbicie o wysokości 625 km i inklinacji 86,66 stopni.

Ostatnim zadaniem górnego stopnia było wypuszczenie całej dziesiątki satelitów. Wszystkie w odstępach 100-sekundowych, jeden po drugim były wypuszczane z cylindrycznej adaptera.

Był to 29. start rakiety Falcon 9, 9. start wersji FT i 3. start orbitalny w tym roku.

https://www.youtube.com/watch?v=tTmbSur4fcs

Więcej infomacji:

Źródło: Spaceflight101

Na zdjęciu: Startująca rakieta Falcon 9 z bazy Vandenberg z 10 satelitami konstelacji Iridium NEXT. Źródło: SpaceX

Reklama