Przejdź do treści

Udany powrót kapsuły Crew Dragon na Ziemię

img

Pięć dni po zadokowaniu do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, kapsuła Crew Dragon powróciła na Ziemię, wodując na Oceanie Atlantyckim.

Kapsuła Crew Dragon firmy SpaceX zakończyła pierwszą misję demonstracyjną do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej DM-1. Był to pierwszy lot amerykańskiej kapsuły załogowej od czasu zakończenia programu wahadłowców w 2011 roku.

W ramach pierwszej testowej misji na pokład ISS nie leciała żadna załoga, ale wszystkie elementy lotu odbywały się w ten sposób, w jaki mają być wykonywane późniejsze misje z astronautami na pokładzie Dragona.

Statek Crew Dragon oddokował od ISS 8 marca o 8.31 polskiego czasu. Po oddaleniu się od stacji od kapsuły oddzielił się moduł serwisowy, a następnie o 13.53 statek wykonał odpalenie deorbitacyjne trwające około 15 minut.

Statek pomyślnie wszedł w atmosferę ziemską i o 14.45 opadł na czterech głównych spadochronach nad Oceanem Atlantyckim.

Misja DM-1 trwała prawie 8 dni. Rakieta Falcon 9 wystartowała ze statkiem 2 marca. Dokowanie z Międzynarodową Stacją Kosmiczną nastąpiło dzień później. Przez kolejnych pięć dni załoga stacji przeprowadzała inspekcje pojazdu oraz wyładowywała przywieziony towar.

Teraz NASA wraz z firmą SpaceX będą analizować wykonanie misji demonstracyjnej. SpaceX będzie też przygotowywać wykorzystaną w misji kapsułę do kolejnego krytycznego testu - awaryjnej ucieczki podczas lotu. To od powodzenia tego testu, dalszych przygotowań i pozytywnej oceny misji demonstracyjnej DM-1 będzie zależeć kiedy zostanie przeprowadzona druga misja demonstracyjna DM-2, tym razem z astronautami na pokładzie. Obecnie pierwszy lot załogowy kapsuły Crew Dragon planowany jest na lipiec.

Więcej informacji:

Źródło: NASA

Opracował: Rafał Grabiański


Zdjęcie: Kapsuła Crew Dragon podczas wodowania. Źródło: NASA TV.

Reklama