Przejdź do treści

Udany powrót statku Sojuz MS-12 z astronautami

img

Na Ziemię powróciło trzech astronautów w statku Sojuz MS-12. Swój długi pobyt na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej zakończyli Nick Hague i Aleksiej Owczinin. Powrócił z nimi pierwszy astronauta Zjednoczonych Emiratów Arabskich, który przebywał na stacji przez 8 dni.

Rosyjski statek Sojuz MS-12 odłączył się od ISS 3 października o 9:36 czasu polskiego. Po kilku godzinach nastąpiło udane odpalenie deorbitacyjne, po którym kapsuła rozpoczęła wejście w atmosferę. O 12:59 Sojuz MS-12 wylądował na spadochronach na kazachskich stepach.


Film z ostatniej fazy lotu spadochronowego kapsuły Sojuz MS-12. Źródło: NASA TV.

Hague i Owczinin spędzili teraz na orbicie 203 dni. Dla Hague był to formalnie drugi lot kosmiczny. Pierwszy zakończył się szybko, po awarii przy starcie rakiety Sojuz MS-10. W nieudanym locie w październiku 2018 r. towarzyszył mu Owczynin, dla którego obecny pobyt był trzecią misją kosmiczną. Rosjanin spędził w sumie na orbicie 375 dni. Na Ziemię wrócił też Hazzaa Ali Almansoori - pierwszy astronauta ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich, który spędził na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej 8 dni (przyleciał w statku Sojuz MS-14).

Wraz z oddokowaniem statku Sojuz MS-12 rozpoczęła się 61. Ekspedycja Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Dowództwo nad kompleksem orbitalnym przejął Włoch Luca Parmitano. Na stacji przebywają też astronauci Christina Koch, Jessica Meir, Andrew Morgan (cała trójka z USA), Oleg Skripoczka oraz Aleksandr Skworcow (obaj Rosja).

Źródło: NASA

Więcej informacji:


Na zdjęciu: Astronauci Nick Hague, Aleksiej Owczinin i Hazzaa Ali Almansoori tuż po wylądowaniu statkiem Sojuz MS-12. Źródło: NASA

Reklama