Przejdź do treści

Udany start japońskiej rakiety Epsilon

img

Lekka japońska rakieta nośna Epsilon wysłała na orbitę 9 niewielkich satelitów testowych. Była to 5. w historii misja tej rakiety.

9 listopada 2021 r. przeprowadzono w Japonii start rakiety Epsilon CLPS. Rakieta wystartowała o 2:48 w nocy czasu polskiego z kosmodromu Uchinoura. Lot czterostopniowego systemu przebiegł pomyślnie i wszystkie ładunki zostały wypuszczone na heliosynchronicznej orbicie okołoziemskiej.

W misji RAISE-2 wysłano 9 satelitów. Głównym ładunkiem misji był demonstrator technologiczny RAISE-2 (Rapid Innovative Payload Demonstration Satellite 2). To projekt sponsorowany przez agencję kosmiczną JAXA, który testuje w warunkach kosmicznych 6 komponentów wybranych w publicznym przetargu. Satelita ma masę 110 kg.

Kolejnym wysłanym w tej misji satelitą był DRUMS (Debris Removal Unprecedented Micro Satellite). To ważący 62 kg statek, który będzie testował metody usuwania śmieci kosmicznych. Podczas swojej misji wypuści niewielkiego satelitę, którego następnie spróbuje złapać za pomocą wysięgnika.

Politechnika Tokijska zbudowała dla tej misji satelitę HIBARI. Urządzenie o masie 55 kg przetestuje wykonywanie szybkich zmian orientacji poprzez rotację ruchomymi skrzydłami paneli słonecznych. Dodatkowo satelitę wyposażono w teleskop i kamerę na ultrafiolet. Po testach orientacji satelita zostanie wykorzystany do fotografowania wykrywanych na Ziemi źródeł fal grawitacyjnych.

Uniwersytet Teikyo wysłał w tym locie 52-kg satelitę TeikyoSat-4, który ma przetestować zbudowaną na uczelni platformę satelitarną. Platforma ta może posłużyć w przyszłości do budowy naukowych satelitów. Na satelicie umieszczono też eksperyment biologiczny, obserwujący rozwój ameb kolonialnych, jednokomórkowych śluzowców z gatunku Dictyostelium discoideum.

Firma Mitsubishi Heavy Industries zbudowała dla tej misji satelitę Z-Sat. Ważący 46 kg statek będzie testował techniki nakładania obrazów z kamer na daleką i bliską podczerwień w celu rozwoju przyszłej flotylli satelitów monitorujących aktywność gospodarczą na powierzchni Ziemi.

Pozostałe cztery ładunki misji to nanosatelity standardu CubeSat: ASTERISC do testów pomiaru pyłu na niskiej orbicie, ARICA do testów komunikacyjnych z satelitami sieci Iridium i Globalstar oraz eksperymentalnym detektorem promieniowania gamma, NanoDragon do testów komputera pokładowego dla CubeSatów oraz KOSEN-1 do obserwacji radiowych Jowisza za pomocą rozwijanej 7-m anteny.

Był to 5. udany lot rakiety Epslion CLPS w historii. Od debiutu w 2013 roku wszystkie jej loty były bezbłędne. Był to 102. udany lot rakiety orbitalnej w 2021 r. na świecie i 2. lot z Japonii.

 

 

Więcej informacji:

Opracował: Rafał Grabiański

Na podstawie: JAXA/NSF

 

Na zdjęciu: Rakieta Epsilon w swoim drugim locie w 2016 r. Źródło: 海人.

 

 

Reklama