Przejdź do treści

Udany start misji demonstracyjnej załogowej kapsuły Crew Dragon

img

Statek Crew Dragon firmy SpaceX wystartował na rakiecie Falcon 9 w pierwszym locie demonstracyjnym do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. To duży krok USA w kierunku przywrócenia zdolności wynoszenia załóg na niską orbitę okołoziemską.

Rakieta Falcon 9 wystartowała 2 marca o 8:49 czasu polskiego. Wszystkie fazy lotu przebiegły pomyślnie i górny stopień rakiety po 11 minutach wypuścił kapsułę na niskiej orbicie okołoziemskiej. Dolny stopień wykonał powrót i wylądował na barce na Oceanie Atlantyckim.

Następnym krokiem misji jest spotkanie i dokowanie z Międzynarodową Stacją Kosmiczną. Po wykonaniu koniecznych testów kapsuły w bliskości stacji, zostanie przeprowadzone automatyczne zbliżenie i przytwierdzenie do portu IDA przy module Harmony stacji. Dokowanie powinno nastąpić w niedzielę 3 marca około południa.

Kapuła Crew Dragon spędzi przytwierdzona do stacji kilka dni. 8 marca planowane jest odłączenie się od kompleksu i powrót na Ziemię, zakończony wodowaniem na Atlantyku.

O misji DM-1

Misja kapsuły Crew Dragon to bezzałogowy test systemu, który w niedalekiej przyszłości posłuży wynoszeniu astronautów do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej i sprowadzaniu ich z powrotem na Ziemię.

Od końca ery wahadłowców amerykański program załogowy i loty wymiany załóg ISS są zależne od rosyjskiego systemu Sojuz. NASA chce zakończyć tą zależność komercyjnymi kontraktami na wynoszenie załóg, które wygrały firmy SpaceX i Boeing.

Jeżeli lot testowy Crew Dragona firmy SpaceX się powiedzie i zostaną spełnione pozostałe wymagania, to już tego lata może zostać przeprowadzona druga misja demonstracyjna, tym razem z załogą na pokładzie.

Więcej o misji można przeczytać tutaj.

Szczegóły lotu

Rakieta wystartowała o 8:49 czasu polskiego. Szybko opuściła stanowisko startowe i wykonała manewr kierunkujący ją na północny-wschód. Po 58 sekundach na rakietę oddziaływało największe ciśnienie aerodynamiczne.

9 silników dolnego stopnia przestało pracować po 2 minutach i 35 sekundach od startu. Kilka sekund po tym nastąpiła jego separacja i uruchomienie pojedynczego silnika w górnym stopniu rakiety.

W trakcie lotu górnego stopnia z kapsułą, dolny człon wykonał manewr powrotu. 8 minut i 59 sekund od startu górny stopień zakończył pracę. Rakieta wraz z kapsułą znalazła się wtedy na docelowej orbicie.

Dolny stopień wylądował na barce, położonej daleko od brzegu na Oceanie Atlantyckim 9 minut i 52 sekundy po starcie. Separacja Crew Dragona i rakiety nastąpiła po 11 minutach od początku lotu.

Źródło: SpaceX/NASA


Na zdjęciu: Rakieta Falcon 9 startująca z kapsułą Crew Dragon do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Źródło: SpaceX/NASA.
 

Reklama