Przejdź do treści

Udany start misji demonstracyjnej załogowej kapsuły Crew Dragon

img

Statek Crew Dragon firmy SpaceX wystartował na rakiecie Falcon 9 do pierwszego lotu demonstracyjnego do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). To duży krok USA w kierunku przywrócenia zdolności wynoszenia załóg na niską orbitę okołoziemską.

Rakieta Falcon 9 wystartowała 2 marca 2019 roku o 8.49 czasu polskiego. Wszystkie fazy lotu przebiegły pomyślnie i górny stopień rakiety po 11 minutach wypuścił kapsułę na niskiej orbicie okołoziemskiej. Dolny stopień powrócił i wylądował na barce na Oceanie Atlantyckim.

Następnym krokiem misji jest dokowanie do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Po wykonaniu koniecznych testów kapsuły w pobliżu stacji zostanie przeprowadzone automatyczne zbliżenie i przytwierdzenie do portu IDA przy module Harmony stacji. Dokowanie powinno nastąpić w niedzielę 3 marca około południa.

Kapuła Crew Dragon spędzi przytwierdzona do stacji kilka dni. 8 marca planowane jest odłączenie się i powrót na Ziemię, zakończony wodowaniem na Atlantyku.

O misji DM-1

Misja kapsuły Crew Dragon to bezzałogowy test systemu, który w niedalekiej przyszłości posłuży wynoszeniu astronautów na Międzynarodową Stację Kosmiczną i sprowadzaniu ich z powrotem na Ziemię. Od końca ery wahadłowców amerykański program załogowy i wymiany załóg ISS są zależne od rosyjskiego systemu Sojuz. NASA chce zakończyć tą zależność komercyjnymi kontraktami na wynoszenie załóg, które wygrały firmy SpaceX i Boeing. Jeżeli lot testowy Crew Dragona firmy SpaceX się powiedzie i zostaną spełnione pozostałe wymagania, to już tego lata może zostać przeprowadzona druga misja demonstracyjna – tym razem z załogą na pokładzie.

Więcej o misji można przeczytać tutaj.

Szczegóły lotu

Rakieta wystartowała o 8.49 czasu polskiego. Szybko opuściła stanowisko startowe i wykonała manewr kierunkujący ją na północny wschód. Po 58 sekundach na rakietę oddziaływało największe ciśnienie aerodynamiczne. Dziewięć silników dolnego stopnia przestało pracować po 2 minutach i 35 sekundach od startu. Kilka sekund później nastąpiła jego oddzielenie i uruchomienie pojedynczego silnika w górnym stopniu rakiety.

W trakcie lotu górnego stopnia z kapsułą, dolny człon wykonał manewr powrotu. 8 minut i 59 sekund od startu górny stopień zakończył pracę. Rakieta wraz z kapsułą znalazła się wtedy na docelowej orbicie.

Dolny stopień wylądował na Oceanie Atlantyckim, na barce, położonej daleko od brzegu, 9 minut i 52 sekundy po starcie. Rozdzielenie się kapsuły Crew Dragon i rakiety nastąpiło po 11 minutach od początku lotu.

Źródło: SpaceX/NASA


Na zdjęciu: Rakieta Falcon 9 startująca z kapsułą Crew Dragon do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Źródło: SpaceX/NASA.
 

Reklama