Przejdź do treści

Udany start rakiety Długi Marsz 11 z platformy morskiej

start długi marsz 11

30 kwietnia 2022 r. z platformy morskiej Tai Rui przeprowadzono start rakiety Długi Marsz 11H. W udanym locie na orbitę wysłano 5 kolejnych satelitów sieci obserwacji Ziemi Jilin-1 Gaofen.

Trzeci w historii Chin lot orbitalny z platformy morskiej przeprowadzono z platformy położonej u wybrzeży Szanghaju. Wielostopniowa lekka rakieta na paliwo stałe Długi Marsz 11H wystartowała 30 kwietnia o 5:30 czasu polskiego. Misja się udała i na heliosynchroniczną orbitę okołoziemską trafiło 5 satelitów: cztery Jilin-1 Gaofen 03D numerowane od 04 do 07 oraz jeden Jilin-1 Gaofen 04A.

Jilin-1 Gaofen to chińska sieć satelitów obserwacji Ziemi w wysokiej rozdzielczości. Składają się na nią różne grupy statków z wyspecjalizowanymi narzędziami do prowadzenia obserwacji w różnych spektrach światła i różnych trybach. Statki z serii Gaofen 03 umożliwiają wykonywanie obserwacji z rozdzielczością do 1 m/px na typowej do tego zastosowania heliosynchronicznej orbicie o wysokości poniżej 600 km. Seria 03A składała się tylko z jednego testowego satelity wysłanego w 2019 r. Statki 03B wysyłane od 2020 r. specjalizują się w statycznych obrazach panchromatycznych i kolorowych, a seria 03C w rejestrowaniu filmów z orbity.

Seria Gaofen 03D to ulepszona wersja satelitów 03B. Poprzednio satelity tej grupy leciały w lutym 2022 r. na rakiecie Długi Marsz 8. Satelity mają masę po 42 kg i są wyposażone w kamery z dosyć wąskim polem widzenia, ale umożliwiającym rejestracje obrazu z rozdzielczością dochodzącą do 0,75 m/px.

Pojedynczy statek Gaofen 04A wysłany w tej misji to prototyp nowej grupy. Mają to być nowoczesne satelity z aparaturą optyczną umożliwiającą osiągnięcie nawet 0,5 m/px rozdzielczości. Statki będą używać autonomicznych technik planowania obserwacji, umożliwiać transmisje pozyskiwanych obrazów w czasie rzeczywistym i mają być wyposażone w algorytmy sztucznej inteligencji.

Był to 13. w historii lot rakiety Długi Marsz 11 – jedynej w chińskiej flotylli rakiety orbitalnej w pełni zasilanej stałym materiałem pędnym. „Morska wersja” tej rakiety leciała po raz trzeci. Jej poprzedni lot odbył się we wrześniu 2020 r. Chiny przeprowadziły już 13 lotów orbitalnych w 2022 r. Na świecie udanych startów było już w tym roku 46.

Dzień wcześniej, 29 kwietnia 2022 r. z kosmodromu Jiuquan wystrzelono rakietę Długi Marsz 2C. Rakieta wyniosła na orbitę parę komercyjnych satelitów obserwacji Ziemi Siwei 01 i 02.
 

Na podstawie: Xinhua/NSF

Opracował: Rafał Grabiański
 

Na zdjęciu: Rakieta Długi Marsz 11H startująca z platformy morskiej w poprzedniej misji w 2020 roku. Źródło: Xinhua/Cai Yang.

Reklama