Przejdź do treści

Udany start rakiety Falcon 9 z polskimi ładunkami

img

Rakieta Falcon 9 wykonała udany lot orbitalny. W misji wyniesiony został 4. polski sztuczny satelita, a sam start był dla firmy SpaceX pod kilkoma względami rekordowy.

Rakieta Falcon 9 wystartowała z kosmodromu Vandenberg w poniedziałek o 19:31 czasu polskiego. Na szczycie rakiety znalazła się rekordowa dla firmy liczba 64 satelitów od 34 klientów z 17 państw świata, w tym Polski.

Lot przebiegł pomyślnie. Do misji wykorzystano dolny stopień, który był już użyty wcześniej dwukrotnie. Po raz pierwszy wykonano trzecie lądowanie tego samego dolnego stopnia.

Ładunki startowe misji były zorganizowane przez firmę Spaceflight, która specjalizuje się w znajdowaniu miejsc na rakietach dla małych ładunków. Po raz pierwszy jednak w ramach jednego startu rakietowego poleciały tylko tego typu satelity. Całość ważyła prawie 4 tony.

O polskim ładunku


Wśród 64 wysłanych satelitów jest jeden stworzony całkowicie w Polsce. Mowa o PW-Sat2. Satelita PW-Sat2 będzie czwartym polskim satelitą na orbicie, po satelicie PW-Sat i dwóch naukowych satelitach Brite-PL1 Lem oraz Brite-PL2 Heweliusz zbudowanych w CBK PAN. Będzie też drugim satelitą stworzonym przez Studenckie Koło Astronautycznie Politechniki Warszawskiej. Ich pierwsze dzieło - satelita PW-Sat (wystrzelony 13 lutego 2012) - rozpoczął nową erę w polskich badaniach kosmosu.

Pomysł wykorzystania żagla jako systemu deorbitacyjnego pojawił się wśród studentów zrzeszonych w Studenckim Kole Astronautycznym Politechniki Warszawskiej jeszcze w roku 2004, kiedy projektowali satelitę PW-Sat. Wówczas zrezygnowano z tego pomysłu na rzecz rozkładanego ogona pokrytego elastycznymi ogniwami fotowoltaicznymi.

PW-Sat2 jest satelitą typu CubeSat - ma kształt prostopadłościanu o wymiarach 10x10x22 cm. żagiel deorbitacyjny zbudowany został z folii mylarowej o grubości dziesięciokrotnie cieńszej niż ludzki włos. Jego prototyp testowany był w warunkach stanu nieważkości i niskiego ciśnienia w wieży zrzutów w Bremie (Niemcy).

Misja PW-Sata2 potrwa 40 dni, podczas których zostanie przeprowadzonych kilka eksperymentów. Więcej o niej możecie przeczytać w jednym z naszych poprzednich artykułów.

Polsko-fiński projekt


PW-Sat2 to nie jedyny ładunek polskiego pochodzenia, wystrzelony w poniedziałkowym starcie. Na orbitę trafił też polsko-fiński satelita radarowy ICEYE-X2. Będzie on kolejnym elementem budowanej sieci obserwacji radarowej Ziemi, w oparciu o radary apertury syntetycznej SAR. W Warszawie zlokalizowane jest centrum kontroli lotów satelitów konstelacji, a firma Creotech Instruments S.A. z Piaseczna była odpowiedzialna za budowę i integrację niektórych elementów statku.

Więcej o satelicie ICEYE-X2 i projekcie można przeczytać tutaj.

Źródło: SN/SpaceX

Więcej informacji:

Na zdjęciu: Zintegrowany satelita PW-Sat2. Źródło: PW-Sat2/Michał Gumiela.

Reklama