Przejdź do treści

Udany start rakiety PERUN

Rakieta PERUN

25 stycznia 2020 r. na poligonie wojskowym w Drawsku Pomorskim został przeprowadzony udany test pełnowymiarowej wersji rakiety suborbitalnej PERUN polskiej firmy SpaceForest. Rakieta osiągnęła pułap 9 750 metrów i zrealizowała wszystkie zamierzone cele. 

Styczniowy start odbył się w miesiąc po grudniowej (22.12.2019) próbie startu rakiety. Wtedy zawiodła kapryśna grudniowa pogoda. Najpierw okazało się, że wiatr na pułapie był zbyt silny i z tego powodu start mógł nie dojść do skutku. Ale ostatecznie SpaceForest dostało pozwolenie na lot na maksymalnie 3 km. Ponieważ firma miała w planach kilka testów, postanowiła, że lot się odbędzie.

Od samego rana padało bardzo mocno, co poważnie opóźniło rozstawianie stanowiska do startu. Około południa skończyło padać i wyszło wreszcie słońce. Ale procedura samego montażu na wyrzutni i skróconego tankowania skończyła się dopiero po godzinie 15, jak słońce było już tuż nad horyzontem. Ponieważ start w tych warunkach był zbyt ryzykowny, a dodatkowo byłby później problem ze znalezieniem rakiety nocą i do tego w gęstej mgle, start został przerwany.

Jednak ta próba, pomimo że przyniosła niedosyt, pozwoliła na sprawdzenie kilku nowych rzeczy, w tym m.in. procedury rozstawiania wyrzutni.

Kolejne okno startowe pojawiło się dopiero podczas weekendu 24-25 stycznia. Było to możliwe dzięki współpracy gdyńskiej firmy SpaceForest sp. z o.o. z Departamentem ds. Obronnych Polskiej Agencji Kosmicznej, który był zaangażowany bezpośrednio w organizację testu na poligonie oraz z dowództwem poligonu w Drawsku Pomorskim.

Polska Agencja Kosmiczna, zgodnie z ustalonymi zadaniami i kierunkami interwencji, wynikającymi z Polskiej Strategii Kosmicznej, wspiera rozwój technologii rakietowych w naszym kraju. W ramach tych działań ułatwia dostęp do poligonów, koordynuje wykorzystanie przestrzeni powietrznej nad nimi oraz tzw. okien czasowych.

Z dużym optymizmem przyglądamy się rozwojowi tego typu projektów mając nadzieję, iż linia Karmana zostanie przekroczona z granic Polski, przez co nasz potencjał stanie się bardziej konkurencyjny na rynku światowym – podkreślił płk Marcin Górka, wiceprezes ds. obronnych Polskiej Agencji Kosmicznej.

Dzięki wcześniejszemu zaangażowaniu Pionu Obronnego Polskiej Agencji Kosmicznej i bardzo dobrej współpracy z Dowództwem Generalnym, ta ścieżka została przetarta już jakiś czas temu – ocenił ppłk Paweł Chodosiewicz, również z PAK. Nasza Agencja wspiera firmy zajmujące się rozwojem technologii istotnych z punktu widzenia Polskiej Strategii Kosmicznej, której jednym z kluczowych elementów jest rozwój technologii rakietowych zarówno dla sektora wojskowego, jak i cywilnego.

Model testowy (demonstrator) rakiety suborbitalnej PERUN ma długość 11,58 metra i średnicę 45 cm. Zastosowano w nim napęd hybrydowy SF200, zaprojektowany i wykonany przez SpaceForest. Ciąg silnika SF200 to 16 kN. Projektanci zadbali o to, by można było odzyskać elementy rakiety w celu ich ponownego użycia.

Lot demonstratora rakiety PERUN został przeprowadzony w ramach projektu SIR (Suborbital Inexpensive Rocket), polegającym na stworzeniu rakiety do misji suborbitalnych i wynoszenia ładunków do 50 kg na wysokość 150 km.

Paweł Z. Grochowalski

Źródło: POLSA, SpaceForest

Foto: Rakieta PERUN.

Reklama