Przejdź do treści

Ujawniając tajemnice Drogi Mlecznej

Droga Mleczna

Międzynarodowy zespół astronomów skatalogował ponad 70 źródeł wysokoenergetycznych promieni gamma, w tym 16 wcześniej nieodkrytych, podczas badania Drogi Mlecznej przy użyciu teleskopów promieniowania gamma.

Promienie gamma są badane przez astronomów i astrofizyków na całym świecie, ponieważ mogą być wykorzystane do śledzenia pochodzenia promieniowania kosmicznego – nieuchwytnych, naładowanych cząstek, które są ważnym składnikiem ewolucji Wszechświata.

Korzystając z teleskopu promieniowania gamma High Energy Stereoscopic System (HESS) w Namibii, astronomowie przez 15 lat badali Drogę Mleczną. Wyniki opublikowano łącznie w 14 artykułach naukowych w specjalnym wydaniu czasopisma „Astronomy and Astrophysics”; szczegółowo opisano tam bardzo intrygujące nowe źródło promieniowania gamma, znalezione w niezwykłej gromadzie gwiazd, która kryje jedną z najbardziej masywnych i energetycznych młodych gwiazd Drogi Mlecznej – świecącą na niebiesko gwiazdę zmienną o nazwie LBV1806-20. W gromadzie znajduje się również magnetar, ale astronomowie przypuszczają, że źródłem promieniowania jest gwiazda zmienna.

Jeśli to prawda, to po raz pierwszy emisja promieniowania gamma została powiązana z tak masywną gwiazdą (wiele innych źródeł promieniowania gamma było dotąd związanych z pulsarami lub pozostałościami po supernowych). Oznaczałoby to nowy rodzaj źródła promieniowania gamma i pierwsze tego rodzaju odkrycie. Astronomowie nie wykluczają całkowicie związku promieniowania z magnetarem lub innymi gwiazdami gromady. Jednak aby uzyskać pewność, prawdopodobnie będą musieli poczekać na obserwacje ze znacznie czulszego teleskopu promieni gamma nowej generacji – Cherenkov Telescope Array, który jest budowany w Chile.

Inne odkrycia w Drodze Mlecznej obejmują najbardziej ostry obraz źródła gamma – pozostałość po bliskiej supernowej, która umożliwi naukowcom zbadanie tego obiektu dokładniej niż do tej pory – oraz trzy nowe „powłoki gamma”, które prawdopodobnie są przykładami nowego typu pozostałości po supernowej. Okazuje się, że około połowa skatalogowanych źródeł pozostaje niezidentyfikowana, co inspiruje astronomów do poszukiwania odpowiedzi przy użyciu różnych teleskopów, działających na pasmach od radiowego po rentgenowskie.   

Opracowanie: Agnieszka Nowak

Więcej:
Unveiling The Secrets Of Our Milky Way 

Źródło: University of Adelaide

Na zdjęciu: Droga Mleczna

Reklama