Najnowsza Urania jest w drodze do prenumeratorów. Nowy numer można już znaleźć w salonach EMPiK oraz zamówić w internetowym sklepie Uranii.
Tematem z okładki numeru 3/2025 Uranii jest misja pierwszego polskiego astronauty na Międzynarodową Stację Kosmiczną. Przedstawiamy sylwetki załogi oraz prezentujemy mało znane szczegóły techniczne lotu Axiom-4 i misji IGNIS, a także eksperymenty naukowe, testy technologiczne i pokazy edukacyjne, które Sławosz Uznański-Wiśniewski wykona na pokładzie ISS.
W tym numerze zabieramy Czytelników w podróż w czasie i przestrzeni. Poznamy historię wyznaczania paralaksy, dzięki czemu udało się wyznaczać odległości do gwiazd i znaleźć najbliższą Słońcu sąsiadkę. Przemierzymy starożytne imperia, którym zawdzięczamy najstarsze zapisane obserwacje zaćmień Słońca. Przeniesiemy się do przedwojennego Wilna, gdzie poszukamy korzeni toruńskiej astrofizyki. Sprawdzimy, co łączy Toruń z Getyngą oraz przespacerujemy się ulicami tego niemieckiego miasteczka z niezwykle bogatą historią naukową. Wspomnimy oceaniczną wyprawę wokół Afryki, która zaowocowała badaniami Pyłowych Księżyców Ziemi. Odwiedzimy też Drezno, w którym blisko sto lat temu otwarto planetarium.
Nie zabraknie oczywiście czegoś dla miłośników nowinek ze świata nauki. W najnowszym numerze Uranii przeglądamy zaawansowaną kosmologię, dla której Teleskop Webba oraz inne instrumenty dostarczyły ostatnio sporo nowych danych, wzbudzając kontrowersje odnośnie poprawności naszego aktualnego modelu Wszechświata. Być może do łask wróci nawet pewien pomysł sprzed blisko
40 lat, zwany kwintesencją.
Zapraszamy do lektury oraz zachęcamy do prenumeraty Uranii - zarówno w wersji drukowanej, jak i elektronicznej!
Więcej informacji:
- Urania nr 3/2025 w sklepie Uranii
- Urania nr 3/2025 w sklepie EMPiK
- Urania nr 3/2025 - wersja elektroniczna
- Prenumerata Uranii
- Cyfrowe Archiwum Uranii
- Spis treści numer 3/2025
- Słowo wstępne do numeru 3/2025
Opracowanie: Magda Maszewska, Maciej Mikołajewski
Na ilustracji: Okładka numeru 3/2025 Uranii